Nowy bipolarny przetwornik A/C firmy Linear Technology

Nowy bipolarny przetwornik A/C firmy Linear Technology

Firma Linear Technology zaprezentowała 18-bitowy przetwornik A/C z sukcesywną aproksymacją (SAR) LTC2338-18, który pozwala na przetwarzanie analogowo-cyfrowe sygnałów napięciowych w symetrycznych zakresach ±6,25 V ±10,24 V lub ±12,5 V.

Zasilany napięciem 5 V układ LTC2338-18 pozwala na pomiary napięcia w szerokich zakresach przy stosunku sygnału do szumu na poziomie 100 dB, nieliniowości całkowej (INL) wynoszącej ±4 LSB i współczynniku zawartości harmonicznych (THD) –115 dB. Maksymalna szybkość próbkowania wynosi 1 Msps i skutkuje poborem energii rzędu 50 mW. Wraz ze spadkiem szybkości działania pobór energii obniża się liniowo, a w trybie uśpienia wynosi 300 µW. Poza możliwością szybkiego pobierania kolejnych próbek istotny jest też brak opóźnień powodowanych długim przetwarzaniem sygnału i gotowość układu do wykonania pomiaru w każdej chwili. Te parametry czynią LTC2338-18 silnym konkurentem na rynku przetworników przemysłowych przeznaczonych do pomiarów wyższych napięć.

Nowy układ firmy Linear Technology wyposażony jest w wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego, zapewniające niski współczynnik zmian cieplnych napięcia przesunięcia zera 20 ppm/°C. Układ może pracować w środowisku o temperaturze otoczenia do 125°C, co może mieć znaczenie przy zastosowaniach np. w motoryzacji. Do komunikacji z przetwornikiem służy protokół kompatybilny z interfejsem SPI.

Oferowane w 16-wyprowadzeniowych obudowach MSOP układy LTC2338-18 można kupić w cenie jednostkowej 29,10 USD przy zamówieniach 1000 sztuk. Więcej informacji można znaleźć na stronie www producenta.

O autorze