Niedrogie i bardzo energooszczędne mikrokontrolery RX110 firmy Renesas Electronics

Nowa seria mikrokontrolerów w rodzinie RX firmy Renesas

W dobie popularności układów elektronicznych z rdzeniem ARM Cortex-M firma Renesas Electronics, jeden z największych producentów mikrokontrolerów, konsekwentnie podąża własną ścieżką oferując swoje autorskie, alternatywne rozwiązania. To, że taka polityka może być skuteczna, wydaje się potwierdzać nowa w ofercie Renesas Electronics seria mikrokontrolerów RX110.

RX110 to rozszerzenie grupy układów RX100 należącej do popularnej rodziny mikrokontrolerów RX. To co wyróżnia układy RX110, to przede wszystkim bardzo niski pobór prądu. W trybie aktywnym mogą one zużywać zaledwie 100 µA/MHz. Z kolei pobór prądu w trybie standby wynosi jedynie 0.35?A. Ponadto mikrokontrolery te cechują się niskim czasem wybudzenia (powrotu z trybu standby do tryby normalnego), na poziomie 4,8 µs.

Układy RX110 wykorzystują 32-bitowy CPU o nazwie „RX core”, który może pracować z częstotliwością maksymalną 32 MHz i udostępnia instrukcje dedykowane do zastosowań z zakresu przetwarzania sygnałów (DSP – Digital Signal Processing). Jego wydajność obliczeniowa wynosi 3.08 punktu CoreMark/MHz. Zasoby pamięci mikrokontrolerów obejmują w zależności od modelu od 8 do 16 kB pamięci SRAM oraz od 8 do 128 kB pamięci Flash. Do wyposażenia układów należą timery, zegar RTC, Watchdog, przetwornik A/C oraz interfejsy komunikacyjne (SCI, SPI, I2C). Oprócz tych podstawowych peryferiów, układy RX110 dysponują też rzadziej spotykanymi w mikrokontrolerach mechanizmami bezpieczeństwa. Są to: moduł CAC (Clock frequency Accuracy measurement Circuit) zapewniający wysoką dokładność częstotliwości pracy mikrokontrolera, moduł DOC (Data Operation Circuit) testujący pamięć RAM w celu wykrycia błędów, jednostka do obliczania CRC (Cyclic Redundancy Check).

Dla mikrokontrolerów RX110 dostępne są już narzędzia projektowe. Oprogramowanie dla układów można tworzyć korzystając z bazującego na Eclipse środowiska programistycznego e2 studio czy też środowiska IAR Embedded Workbench. Jako platforma sprzętowa może służyć płytka ewaluacyjna dla nieco lepiej wyposażonych od RX110 układów RX111 (pisaliśmy o niej szerzej tutaj). Więcej informacji o płytce RPB (RX111 Renesas Promotion Board) można znaleźć na stronie www firmy Renesas.

Próbki nowych układów firmy Renesas Electronics są już dostępne. Rozpoczęcie masowej produkcji mikrokontrolerów zaplanowane jest na marzec 2014 r. Cena jednostkowa zaczynać się będzie od 0.95 USD (36-pinowy układ z 8 kB pamięci Flash), a kończyć na 1.51 USD (64-pinowy układ z 128 kB pamięci Flash). Ceny te obowiązywać będą dla zamówień w wysokości 10 000 sztuk układów.

Warto zauważyć że parametry układów RX110 są dosyć zbliżone do parametrów mikrokontrolerów z najbardziej energooszczędnym wśród rdzeni ARM, a więc Cortex-M0+. Dotyczy to między innymi poboru prądu (np. zużycie prądu na MHz oraz czas wybudzenia), wyposażenia w peryferia i zasoby pamięci, czy też ceny. Jednocześnie układy RX110 dysponują większą wydajnością obliczeniową i większymi możliwościami w zakresie DSP. Wszystkie te cechy sprawiają, że nowe układy firmy Renesas mogą być interesującą alternatywę dla mikrokontrolerów Freescale Kinetis L, Atmel SAM D20, NXP Semiconductors LPC800 i Silicon Labs Zero Gecko, a może nawet wydajniejszych mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M3 i M4. Bardziej szczegółowe informacje na temat mikrokontrolerów RX110 dostępne są na stronie www firmy Renesas.

Dystrybutorem Renesas w Polsce jest firma MSC Polska Sp. z o.o., ul. Zawiszy Czarnego 12/3, 44?100 Gliwice, tel.: 323305450, fax: 323305452, www.msc-ge.pl, email: Gliwice@msc?ge.com.

O autorze