Wersja Premium środowiska programistycznego Atollic TrueSTUDIO dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM

Wersja Premium środowiska programistycznego Atollic TrueSTUDIO

W pierwszym kwartale bieżącego roku pojawiła się na rynku nowa wersja popularnego środowiska programistycznego TrueSTUDIO, oznaczona numerem 4.0 (pisaliśmy o tym tutaj), a teraz jego producent wprowadza do oferty kolejną nowość. Edycja Premium, stanowiąca połączenie TrueSTUDIO z narzędziami do testowania kodu i pomiaru jego jakości, pozwala tworzyć bardziej niezawodne aplikacje w krótszym czasie.

TrueSTUDIO Premium, to IDE w wersji Pro zintegrowane z dostępnymi do tej pory osobno narzędziami TrueVERIFIER oraz TrueANALYZER. Pierwsze z nich służy do generowania testów jednostkowych i automatyzacji procesu testowania oraz pozwala adaptować testy do specyficznych wymagań. TrueVERIFIER analizuje kod źródłowy, generuje zestawy testów jednostkowych dla każdej funkcji, buduje projekt oraz wgrywa go na docelową platformę sprzętową i wykonuje, po czym przesyła wyniki testów oraz osiągnięte pokrycie kodu testami na komputer hostujący i wizualizuje je. TrueSTUDIO Premium, dzięki wykorzystaniu tego narzędzia pozwala na wykonywanie testów czarnej i białej skrzynki oraz zastosowanie w procesie produkcji oprogramowania paradygmatu test driven development.

Drugie z narzędzi służy natomiast do pomiaru jakości wykonanych testów, aż do najbardziej rygorystycznego poziomu pokrycia MC/DC (modified condition/decision coverage). Zwiększa ono zaufanie do jakości kodu oraz ukazuje, które jego części nie zostały dostatecznie przetestowane. Oprócz dostarczania metryk jakości testów, TrueANALYZER kwantyfikuje też informacje o tym gdzie i dlaczego stopień pokrycia testami uległ poprawie lub pogorszeniu, dzięki czemu TrueSTUDIO Premium staje się debuggerem specyfikacji testów.

Pakiet TrueSTUDIO w wersji Premium zachowuje oczywiście wszystkie funkcje znane z podstawowej edycji produktu, takie jak: kompilacja równoległa, debugger typu RTOS aware z wbudowanym analizatorem błędów i możliwością debugowania systemów wielordzeniowych i wieloprocesorowych, śledzenie zdarzeń i instrukcji, badanie zgodności ze standardem MISRA-C, analiza złożoności kodu oraz funkcje oceny jego jakości, a także możliwość współpracy z około dwoma tysiącami różnych układów z rdzeniami ARM.

Autoryzowanym dystrybutorem pakietu TrueSTUDIO w Polsce jest KAMAMI.pl.

O autorze