Nowe oscyloskopy firmy Tektronix z segmentu mid-range

Firma Tektronix, chcąc umocnić swoją pozycję w segmencie oscyloskopów mid-range, wprowadziła na rynek nową serię przyrządów, nazwaną MSO/DPO5000B. Obejmuje ona oscyloskopy analogowe i analogowo-cyfrowe o pasmach od 350 MHz do 2 GHz i częstotliwościach próbkowania 5 i 10 GS/s. Przyrządy te mają być odpowiedzią na problemy pomiarowe związane z coraz szybszymi magistralami danych oraz rosnącymi wymaganiami dotyczącymi jitteru i możliwości analitycznych.

Wszystkie oscyloskopy nowej serii dysponują 4 kanałami analogowymi, a modele oznaczone MSO (Mixed-Signal Oscilloscope) są dodatkowo wyposażone w 16 kanałów cyfrowych. Wszystkie modele mają też pamięć od 25 do 125 milionów punktów. Dzięki technice FastAcq oraz wyświetlaczowi wykorzystującemu technologię Digital Phosphor, przyrządy te pozwalają na szybkie wykrywanie usterek i rzadkich anomalii, a możliwości te są dodatkowo poszerzone dzięki ponad 350 dostępnym schematom wyzwalania. Oscyloskopy MSO/DPO5000B są wyposażone w 53 automatyczne procedury pomiarowe, możliwość liczenia statystyk, wykreślania histogramów i wykonywania zaawansowanych operacji matematycznych na przebiegach oraz definiowania przez użytkownika własnych filtrów, wzmocnione jeszcze dzięki dedykowanym wtyczkom dla pakietu MATLAB i środowiska .NET. Wśród automatycznych pomiarów i schematów wyzwalania można znaleźć narzędzia przeznaczone do dekodowania i przeszukiwania sygnałów z wielu popularnych interfejsów komunikacyjnych (I2C, SPI, RS-232/422/485/UART, USB2.0, MIL-STD-1553B, CAN, LIN, Ethernet i FlexRay).

Szeroką gamę narzędzi, w które wyposażone są nowe przyrządy Tektronix powiększa jeszcze opcjonalny Visual Trigger, pozwalający użytkownikom tworzyć skomplikowane schematy wyzwalania w oparciu o kształty geometryczne, co ułatwia akwizycję złożonych sygnałów wielokanałowych. Drugim ciekawym narzędziem na wyposażeniu serii MSO/DPO5000B jest Wave Inspector, służący do przeszukiwania jednocześnie do 8 przebiegów – zarówno w zapisanych w pamięci, jak i mierzonych w czasie rzeczywistym – pod kątem anomalii i problemów.

Oscyloskopy tego typu często są współdzielone między zespołami i przenoszone z miejsca na miejsce. Aby przyspieszyć uruchamianie i zwiększyć możliwości przechowywania danych, wszystkie przyrządy serii MSO/DPO5000B są wyposażone w dysk SSD o pojemności 480 GB, pozwalający zapisywać uzyskane przebiegi oraz ustawienia pomiarowe.

Szczegóły dotyczące nowych oscyloskopów MSO/DPO5000B można zaleźć na stronie producenta.

Jedynym autoryzowanym serwisem i dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma TESPOL www.tespol.com.pl , ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42.

O autorze