LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Seria K mikrokontrolerów Microchip PIC24 – powrót do 5 V

Konstruktorzy korzystający w swoich aplikacjach z mikrokontrolerów muszą być wyposażeni w odpowiednie narzędzia, za pomocą których mogą napisać i zdebugować programy, następnie – po ich skompilowaniu – zaprogramować kodami wynikowymi pamięć programu. Tani zestaw – o nazwie Microstik – dla produkowanych przez siebie mikrokontrolerów z rodziny PIC24, integrujący wszystkie wymienione funkcje przygotowała firma Microchip. Przedstawiamy go w artykule.

Bohaterem artkułu jest tani zestaw startowy firmy Microchip, noszący nazwę Microstick for PIC24 5V K-series (przedstawialiśmy go w naszym portalu kilka miesiący temu). Jest to zestaw dość – jak na współczesne wymogi – nietypowy, ale przez to wygodny w stosowaniu: wyposażono go w 16-bitowy mikrokontroler z rodziny PIC24, montowany obudowie SDIP28, do tego przystosowany do zasilania napięciem 5 V. Zestaw – poza zintegrowanym programatorem-debuggerem i „pokładową” pamięcią EEPROM z interfejsem SPI – jest pozbawiony wyposażenia, pozostawiając większość linii I/O do wykorzystania przez użytkownika. Wygląd płytki zestawu Microstick for PIC24 5V K-series pokazano na fotografii 1.

 

Fot. 1. Płytka zestawu Microstick for PIC24 5V K-series 

Fot. 1. Płytka zestawu Microstick for PIC24 5V K-series

 

 

Zestaw Microstick for 5V PIC24F K-series jest przystosowany do współpracy z następującymi mikrokontrolerami PIC24FV z serii KM oraz KA, zasilanymi napięciem 5 V i montowanymi w obudowach SDIP28: PIC24FV16KM202 (dostarczany w zestawie), PIC24FV08KM202, PIC24FV16KM102, PIC24FV08KM102, PIC24FV32KA302, PIC24FV16KA302.

Schemat blokowy mikrokontrolerów PIC24Fxxxxx

 

Fot. 2. Budowa zestawu Microstick

 

Budowa zestawu jest bardzo prosta (fotografia 2) – od strony funkcjonalnej składa się ona z 2 części:

  • ewaluacyjnej z podstawką, w której umieszczono mikrokontroler w obudowie do montażu przewlekanego SDIP28,
  • kompletnego programatora-debuggera ICSP zintegrowanego z zasilaczem.

Wszystkie linie I/O mikrokontrolera „użytkownika” wyprowadzono do dwu rzędów punktów lutowniczych (padów) rozmieszczonych w rastrze 2,54 mm, do których wlutowano listwy goldpinów (fotografia 3). W ten sposób otrzymujemy przedłużenie wyprowadzeń mikrokontrolera w postaci goldpinów rozmieszczonych zgodnie ze standardem SDIP28.

 

Fot. 3. Linie I/O mikrokontrolera „użytkownika” wyprowadzono na gold-piny o rozstawie SDIP28 lub DIP28 

Fot. 3. Linie I/O mikrokontrolera „użytkownika” wyprowadzono na gold-piny o rozstawie SDIP28 lub DIP28

 

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, współpracownik miesięcznika Elektronika Praktyczna, autor książek o mikrokontrolerach Microchip i wyświetlaczach graficznych, wydanych nakładem Wydawnictwa BTC. Zawodowo zajmuje się projektowaniem zaawansowanych systemów mikroprocesorowych.