Czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego w jednej obudowie od firmy Bosch Sensortec

Czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego w jednej obudowie od firmy Bosch Sensortec

Firma Bosch Sensortec poinformowała o nowym w jej protfolio produkcie o nazwie BME280. Jest to pierwsze na Świecie rozwiązanie integrujące w jednej obudowie czujnik temperatury powietrza, czujnik wilgotności powietrza i czujnik ciśnienia atmosferycznego. Dodatkowo czujnik ciśnienia pozwala określać jeszcze jedną wielkość – wysokość.

BME280 pozwala mierzyć wilgotność w zakresie od 0 do 100%. Zastosowany sensor wilgotności cechuje się bardzo krótkim czasem odpowiedzi wynoszącym mniej niż 1 sekundę. Pomiar temperatury może być realizowany w przedziale od –40 do +85ºC. Z kolei zakres mierzonego ciśnienia to 300 – 1100 hPa. Pomiar wilgotności, temperatury i ciśnienia wykonywany jest z dokładnością odpowiednio +3%, +0,5ºC oraz +1 hPa.

BME280 zamknięty jest w obudowie typu LGA z 8 wyprowadzeniami. Rozmiary obudowy to 2,5 x 2,5 x 0,93 mm. Rozwiązanie firmy Bosch Sensortec cechuje się ponadto niskim poborem prądu wynoszącym przykładowo tylko 3,6 µA w warunkach wykonywania pomiaru temperatury, wilgotności i ciśnienia z częstotliwością 1 Hz.

BME280 może być zasilany napięciem z zakresu 1,71 – 3,6 V. Komunikacja z czujnikiem odbywać się może przy wykorzystaniu interfejsu SPI lub I2C.

BME280 dostępny jest obecne w formie próbek dla wybranych klientów. Więcej informacji o nowym rozwiązaniu firmy Bosch Sensortec można znaleźć na stronie internetowej producenta.

 

O autorze