LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

[UZUPEŁNIONY] STM32F0x2: nowe mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0

STM32F0x2: pierwsze mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0 oraz kontrolerem USB nie wymagającym zewnętrznego oscylatora

Firma STMicroelectronics rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów STM32 F0 z rdzeniem Cortex-M0 (potocznie zwaną jako Entry-level MCUs) o grupę oznaczoną jako STM32F0x2. Układy należące do tej serii wyróżniają się nowymi możliwościami z zakresu peryferiów komunikacyjnych, niedostępnymi dotąd w żadnych innych obecnych na rynku mikrokontrolerach z rdzeniem Cortex-M0.

 

STM32F0x2 wyposażone zostały w kontroler USB 2.0 full-speed oraz dedykowany mu wbudowany oscylator generujący sygnał zegarowy o częstotliwości 48 MHz. Dzięki temu nowe układy firmy STMicroelectronics to pierwsze mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0, które do korzystania z interfejsu USB nie wymagają dołączenia zewnętrznego oscylatora kwarcowego. Ponadto STM32F0x2 na tle innych układów z jednostką obliczeniową Cortex-M0 wyróżniają się tym, że dysponują kontrolerem interfejsu CAN. Zasoby komunikacyjne uzupełniają kontrolery interfejsów: USART, I2C, I2S, HDMI CEC i ISO 7816.

Pozostałe peryferia mikrokontrolerów STM32F0x2 to między innymi zegar RTC, Watchdog, liczniki/timery, przetwornik A/C, przetwornik C/A, komparator analogowy, moduł DMA, moduł CRC, czujnik temperatury oraz interfejs dla czujników dotykowych.

Liczne interfejsy komunikacyjne, brak konieczności stosowania zewnętrznego oscylatora kwarcowego oraz niska cena to atuty mikrokontrolerów STM32F0x2 pozwalające projektantom na zmniejszenie gabarytów tworzonych przez nich systemów oraz obniżenie kosztów ich zbudowania. Jako przykładowe aplikacje docelowe producent wskazuje różnego rodzaju urządzenia typu USB dongle, które realizują konwersję informacji przesyłanych przez USB na dane w innym standardzie np. USB – UART (konwertery USB – RS232/485), USB – ISO 7816 (czytniki kart smart-card), USB – I2C (myszy komputerowe), USB – CAN (przemysłowe analizatory sieciowe), USB – I2S (akcesoria audio do smartfonów).

Mikrokontrolery STM32F0x2 w zależności od modelu dysponują pamięcią Flash o pojemności 16/32/64/128 kB. Układy oferowane są w obudowach typu TSSOP, LQFP, UFQFPN, UFBGA i WLCSP z liczbą wyprowadzeń od 20 do 100.

Układy STM32F0x2 są już dostępne w sprzedaży. Przykładowo model STM32F072C8U6 z pamięcią o pojemności 64 kB i w obudowie UFQFPN48 kosztuje 1,32 USD dla zamówień w wysokości 10000 sztuk. Dla nowych mikrokontrolerów firmy STMicroelectronics dostępne są już również dedykowane narzędzia sprzętowe. Jest to płytka uruchomieniowa STM32F072B-DISCO (koszt zakupu: 10.40 USD) oraz płytka ewaluacyjna STM32072B-EVAL (199 USD).

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!