Nowy 9-osiowy moduł detekcji ruchu i pozycji w rodzinie iNEMO firmy STMicroelectronics

Nowy 9-osiowy moduł detekcji ruchu i pozycji w rodzinie iNEMO firmy STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics rozszerzyła rodzinę modułów inercyjnych iNEMO o nowy model, nazwany LSM9DS1. Łączy on w sobie trójosiowy akcelerometr, trójosiowy żyroskop oraz trójosiowy magnetometr, wszystkie wykonane w technologii MEMS. Czujniki te wykrywają przyspieszenie liniowe, prędkość kątową oraz pole magnetyczne, które składają się na kompletną informację o położeniu i ruchu. Są one przy tym zsynchronizowane, co pozwala na korzystanie ze wszystkich danych jednocześnie. Istnieje przy tym możliwość niezależnego wprowadzenia każdego z czujników w stan uśpienia z opcją automatycznego budzenia, co pozwala skutecznie zarządzać zużyciem energii.

W porównaniu do poprzednich modeli 9-osiowych modułów inercyjnych w obudowach LGA 4 x 4 mm, model LSM9DS1 o wymiarach 3,5 x 3 mm pozwala zaoszczędzić ponad 5 mm² powierzchni. Ponadto poprawione zostały parametry modułu względem wcześniejszych rozwiązań. Rozdzielczość magnetometru jest o 30% większa dzięki zastosowanej technologii niskoszumowej, a pobór mocy zmalał o 20% (typowy pobór prądu podczas pracy to 2 mA). Technologia opracowana przez ST pozwoliła też na zmniejszenie offsetu akcelerometru i poziomu szumów żyroskopu. Te ulepszenia pozwalają uzyskać w każdym urządzeniu przenośnym dokładne śledzenie ruchu, wydajne i niezawodne rozpoznawanie otoczenia (context awareness) oraz precyzyjną orientację.

Małe wymiary oraz niskie zużycie energii to cechy, które sprawiają, że moduł LSM9DS1 doskonale sprawdzi się w przenośnych systemach o małych rozmiarach, w tym np. smartfonach, ale również – jak sugeruje producent – w bardziej nietypowych rozwiązaniach, między innymi w okularach. Jako przykładowe zastosowania modułu podawane są np. kontrola za pomocą gestów i nawigacja w pomieszczeniach.

Moduł LSM9DS1 jest już dostępny w formie próbek inżynierskich. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu.

O autorze