Procesory NXP dla samochodowych odbiorników radiowych

Firma NXP Semiconductors wprowadziła na rynek nową serię układów służących do realizacji cyfrowych odbiorników radiowych pracujących w standardach HD Radio, DRM (Digital Radio Mondiale) oraz DAB/DAB+/T-DMB. Procesory SAF360x, będące następcami rodziny SAF356x, są przeznaczone do systemów software-defined radio, przede wszystkim tych instalowanych w samochodach.

Jak twierdzi producent, SAF360x mogą zastąpić nawet do sześciu innych układów, znacząco redukując koszty i rozmiar gotowego systemu. Układy mają zintegrowane dwa wysokiej jakości tunery DAB, dzięki czemu mogą równolegle obsługiwać strumień audio oraz dodatkowe usługi związane z transmisją danych, np. o dostępnych stacjach czy natężeniu ruchu. Procesory mają też zintegrowaną pamięć.

Producent chwali się wysoką skalowalnością, wynikającą z możliwości jednoczesnej obsługi do trzech zewnętrznych tunerów, co pozwala na używanie wykorzystującej dwie anteny techniki Maximum Ratio Combining w systemach DAB i HD Radio przy wykonywaniu w tle skanowania czy obsługi usług związanych z danymi za pomocą trzeciego tunera.

Dzięki zastosowaniu technik szerokopasmowych i dedykowanych programowych algorytmów, SAF360x zapewniają bardzo szybkie skanowanie i synchronizację w systemie DAB, wysoką czułość oraz możliwość mieszania sygnałów DAB-FM-DAB, dającego poprawę jakości i zmniejszającego ryzyko utraty zasięgu.

Jak wspomniano, SAF360x potrafią demodulować oraz przetwarzać strumienie audio i danych zarówno w amerykańskim standardzie HD Radio, popularnym głównie w Europie i Indiach DRM oraz DAB/DAB+/T-DMB, używanych przede wszystkim w Europie, Chinach, Korei i Australii. Układy mają certyfikację AEC-Q100.

Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie producenta.

O autorze