8-pinowe, specjalizowane mikrokontrolery PIC

8-pinowe, specjalizowane mikrokontrolery PIC

Firma Microchip rozszerzyła rodzinę 8-bitowych mikrokontrolerów PIC o grupę PIC12(L)F157X. Układy te mają stanowić tanie i małej wielkości rozwiązanie sprofilowane dla systemów oświetlenia LED, zasilania oraz sterowania silnikiem.

Układy PIC12(L)F157X oferowane są w obudowach z zaledwie ośmioma wyprowadzeniami. Są to obudowy typu DFN, MSOP, DIP i SOIC. Mimo małej liczby pinów, w mikrokontrolerach zintegrowano pokaźny zestaw peryferiów. Do zasobów wewnętrznych należą: 3 kanały Capture/Compare/PWM, interfejs komunikacyjny UART, timery (8- i 16-bitowe, Watchdog), przetwornik A/C (4 kanały), przetwornik C/A, generator przebiegów (Complementary Waveform Generator), komparator i 4 kanały interfejsu czujników dotykowych.  

Według sugestii firmy Microchip, trzy kanały PWM mogą być używane do efektywnego sterowania diodami LED. Ponadto te same kanały PWM wraz z generatorem przebiegów i opcjonalnie peryferiami analogowymi to zestaw zasobów wystarczający do sterowania silnikiem (half-bridge lub full-bridge). Producent zauważa, że PIC12F1572 to najtańszy układ PIC z interfejsem EUSART. Układ ten może być wykorzystywany np. jako sterownik LED z interfejsem LIN w systemach motoryzacyjnych. Dodatkowo zintegrowany 10-bitowy przetwornik A/C pozwala na implementację technologii dotykowej mTouch.

Przykładowy system oparty na układzie z serii PIC12(L)F157X prezentuje płytka demonstracyjna RGB Badge Demonstration Platform. Zastosowany w niej mikrokontroler PIC12F1572 określa miejsce zbliżenia dłoni na suwaku dotykowym i adekwatnie do miejsca dotknięcia suwaka, za pomocą trzech niezależnych kanałów PWM steruje kolorem diody RGB.

Nowe mikrokontrolery firmy Microchip mogą być taktowane z częstotliwością do 32 MHz. Układy są dostosowane do pracy w środowisku o temperaturze od –40 do +125oC. Dopuszczany zakres napięcia zasilania mikrokontrolerów PIC12F157X to 2,3…3,6 V. modele PIC12LF1572 cechują się niższą dolną granicą zasilania (1,8 V).

Mikrokontrolery PIC12(L)F157X są już dostępne w sprzedaży. Cena jednostkowa rozpoczyna się od 0.38 USD dla zamówień 10000 sztuk. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktowej i w specjalnie przygotowanej prezentacji.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze