Miniaturowy czujnik ciśnienia bezwzględnego od firmy STMicroelectronics

Miniaturowy czujnik ciśnienia bezwzględnego od firmy STMicroelectronics

STMicroelectronics to jeden z największych na świecie producentów czujników MEMS. Firma ta ma w swojej ofercie rozwiązania takie jak akcelerometry, żyroskopy, czujniki wilgotności, zintegrowane moduły intercyjne, mikrofony czy czujniki ciśnienia. Do tego grona produktów producent dodał właśnie czujnik ciśnienia bezwzględnego LPS25H.

To co z pewnością wyróżnia LPS25H, to małe gabaryty. Wymiary czujnika wynoszą zaledwie 2,5 x 2,5 x 1 mm. Ponadto LPS25H cechuje się niskim poborem prądu. W trybie pracy, który realizuje pomiar o niskiej rozdzielczości, zużycie prądu wynosi tylko 4 μA. Dla trybu pracy o wysokiej rozdzielczości pomiaru pobór prądu wynosi 25 μA.

Małe gabaryty i niski pobór prądu to cechy, dzięki którym czujnik LPS25H może znaleźć zastosowanie w wielu systemach przenośnych, zasilanych z baterii. Mogą to być przykładowo smartfony i tablety, w których czujnik ciśnienia wykorzystywany jest przez aplikacje pogodowe. Inne potencjalne systemy docelowe to urządzenia typu wereables np. smartwatche i monitory aktywności fizycznej.

LPS25H może mierzyć ciśnienie w zakresie od 260 do 1260 hPa. Wynik wykonanego pomiaru w formie cyfrowej udostępniany jest przez interfejs komunikacyjny SPI lub I2C. Czujnik może być zasilany napięciem z przedziału 1,7…3,6 V i jest dostosowany do pracy w środowisku o temperaturze od –30 do +105°C.

Firma STMicroelectronics oferuje płytkę ewaluacyjną z czujnikiem LPS25H o nazwie STEVAL-MKI142V1.

Próbki nowego czujnika firmy STMicroelectronics są już dostępne. Cena jednostkowa wynosi 1,40 USD dla zamówień 1000 sztuk. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze