Mikrokontrolery Kinetis z rdzeniem Cortex-M0+ dedykowane do sterowania silnikiem BLDC

Mikrokontrolery Kinetis z rdzeniem Cortex-M0+ dedykowane do sterowania silnikiem BLDC

Firma Freescale zaprezentowała nową serię układów w rodzinie mikrokontrolerów Kinetis. Do tej pory rodzina Kinetis składała się z następujących serii: Kinetis E, Kinetis L, Kinetis M, Kinetis W, Kinetis Mini i Kinetis K. Teraz producent poinformował o serii Kinetis V. Układy te przeznaczone są przede wszystkim do sterowania 3-fazowymi silnikami BLDC i PMSM.

Mikrokontrolery Kinetis V oparte są na rdzeniu ARM Cortex-M0+. Jednostka obliczeniowa może pracować z częstotliwością do 75 MHz, co oznacza, że są to „najszybsze” układy z rdzeniem Cortex-M0+ w ofercie firmy Freescale (inne modele mogą być taktowane z częstotliwością nie większą niż 50 MHz). Jak przekonuje producent, wyższa częstotliwość taktowania pozwoli zwiększyć moc obliczeniową, która wymagana jest do efektywnego wykonywania algorytmów sterowania silnikiem np. metodą FOC (Field-Oriented Control).

Peryferia zintegrowane w mikrokontrolerach Kinetis V z myślą o aplikacjach sterowania silnikiem to przede wszystkim dwa 16-bitowe przetworniki A/C (o prędkości próbkowania do 1.2 MS/s w trybie 12-bitowym) pozwalające jednocześnie mierzyć prąd i napięcie silnika, dedykowane timery (FlexTimers) z możliwością generowania sygnału PWM, 12-bitowy przetwornik C/A, dwa komparatory analogowe jako mechanizmy detekcji przekroczenia dopuszczalnej wartości prądu i napięcia (over-current, over-voltage) i podwójny licznik Watchdog do zapewnienia zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa IEC 60730. Ponadto nowe układy firmy Freescale wyposażone są w blok do obliczania sumy kontrolnej (CRC), moduł DMA, jak też standardowe interfejsy komunikacyjne (1 x I2C, 2 x UART, 1 x SPI).

Mikrokontrolery Kinetis V w zależności od modelu dysponują pamięcią Flash o pojemności 16 lub 32 kB. Pojemność pamięci SRAM jest stała i wynosi 8 kB. Układy oferowane są w dwóch wariantach obudowy: LQFP z 32/48 wyprowadzeniami i QFN z 32 wyprowadzeniami.

Firma Freescale opracowała narzędzia dla mikrokontrolerów Kinetis V. Dedykowanym sprzętowym narzędziem ewaluacyjnym jest płytka TWR-KV10Z32 . Dodatkowo programiści mogą korzystać z narzędzi programowych np. Motor Control Toolbox.

Więcej informacji można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze