Mikrokontrolery firmy Renesas Electronics z nowym CPU RXv2

Firma Renesas Electronics rozszerzyła swoją ofertę o grupę mikrokontrolerów RX64M. Jest to pierwsza w rodzinie RX seria układów wykonana przy wykorzystaniu procesu technologicznego 40 nm. Mikrokontrolery RX64M dysponują zapowiadaną od jakiegoś czasu przez Renesas zupełnie nową jednostką obliczeniową oraz bardzo dużymi zasobami pamięci wewnętrznej.

Zastosowany w mikrokontrolerach RX64M CPU to RXv2. Może on pracować z częstotliwością maksymalną 120 MHz pozwalając uzyskać wysoką moc obliczeniową wnoszącą 240 DMIPS. Przekłada się to na wynik 504 punktów w teście CoreMark, co jest wartością 1,6 raza większą od wyniku układów poprzedniej generacji w rodzinie RX. Jednocześnie nowa architektura zapewnia pobór mocy niższy o 40% w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań.

Mikrokontrolery RX64M dysponują pokaźnymi zasobami zintegrowanej pamięci. Pamięć Flash ma pojemność w zależności od modelu od 2 do 4 MB. Pojemność pamięci SRAM jest stała i wynosi 512 kB. Dodatkowo układy wyposażone są w 64 kB pamięci Data Flash.

W mikrokontrolerach RX64M zintegrowano liczne peryferia. Są to zasoby analogowe (przetwornik A/C i C/A, czujnik temperatury), komunikacyjne (interfejsy Ethernet, USB, CAN, I2C, SPI, karty pamięci, audio), bezpieczeństwa (szyfrowanie, MPU, CRC, Watchdog i inne) i czasowe/licznikowe (8-, 16- i 32-bitowe timery, PWM, RTC, programowalny generator impulsów).

Oprogramowanie dla nowych mikrokontrolerów firmy Renesas Electronics można tworzyć przy wykorzystaniu bazującego na platformie Eclipse środowiska programistycznego e2studio, jak też środowiska Embedded Workbench for RX firmy IAR Systems. Inne narzędzia udostępniają firmy takiej jak Micrium, Express Logic, CMX i SEGGER.

Próbki układów RX64M są już dostępne. Rozpoczęcie masowej produkcji planowane jest na sierpień 2014 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktowej.

Dystrybutorem Renesas w Polsce jest firma MSC Polska Sp. z o.o., ul. Zawiszy Czarnego 12/3, 44-100 Gliwice, tel.: 32 3 30 54 50, fax: 32 3 30 54 52, www.msc-ge.pl, email: Gliwice@msc-ge.com.

O autorze