Tektronix MDO3000: sześć przyrządów pomiarowych w jednej obudowie

Firma Tektronix wprowadziła na rynek nową rodzinę zaawansowanych oscyloskopów, integrujących analizator widma, analizator logiczny i analizator protokołów oraz generator funkcyjny i cyfrowy multimetr (woltomierz/częstościomierz). Przyrządy nazwane zostały MDO3000, a ich rozbudowaną funkcjonalność można nie tylko konfigurować według potrzeb, ale też łatwo i elastycznie poszerzać.

Oscyloskopy MDO3000 powstały w oparciu o wcześniejszą serię MSO/DPO3000 i są dostępne w wersjach z dwoma lub czterema kanałami analogowymi, o szerokości pasma pracy od 100 MHz do 1 GHz. Oprócz tego, wyposażone są w wejście RF o paśmie zgodnym z kanałami analogowymi i opcjonalnie w 16 kanałów cyfrowych. Maksymalną częstotliwość pracy kanałów analogowych każdego modelu można w dowolnym momencie rozszerzać do 1 GHz, a kanałów RF – do 3 GHz. W rodzinie MDO3000 znaleźć można modele o częstotliwości próbkowania 2.5 oraz 5 GS/s, wszystkie wyposażone w pamięć pozwalającą na zapis 10 MS przebiegów.

Oscyloskopy MDO3000 są wyposażone w znane z innych produktów Tektronix funkcje FastAcq i Wave Inspector Controls oraz interfejs dla sond TekVPI, a także zestaw 33 automatycznych pomiarów i histogramów sygnału. Interfejs użytkownika, oprócz 9-calowego wyświetlacza WVGA i kontrolek oscyloskopowych, obejmuje też przyciski służące do obsługi typowych funkcji analizatorów widma.

Wspomniane wyposażenie dodatkowe, czyli generator funkcji oraz analizator logiczny i analizator protokołów są dostępne opcjonalnie i można je dokupić w dowolnym momencie. Bezpłatny, przy dokonaniu rejestracji produktu, jest za to cyfrowy multimetr, pozwalający na realizację 4-cyfrowych pomiarów DC, AC RMS oraz mieszanych RMS, a także 5-cyfrowych pomiarów częstotliwości.

Generator może pracować z maksymalną częstotliwością 50 MHz i obsługuje 13 typów predefiniowanych przebiegów, a także pamięć o rozmiarze 128k, pozwalającą generować dowolne przebiegi ze wzorców o maksymalnej częstotliwości próbkowania 250 MS/s. Analizator logiczny, dostępny tylko w połączeniu z kanałami cyfrowymi, cechuje się rozdzielczością czasową 121,2 ps i pozwala na rejestrację 10 Ms na wszystkich kanałach. Analizator protokołów pozwala na wykonywanie pomiarów sygnałów z magistral: I2C, SPI, RS-232/422/485/UART, USB 2.0, CAN, LIN, FlexRay, MIL-STD-1553 oraz standardów audio.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Jedynym autoryzowanym serwisem i dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma TESPOL www.tespol.com.pl, ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42.

)

O autorze