FT51 – mikrokontrolery 8051 w ofercie FTDI

Firma FTDI poszerza swoją ofertę o nową grupę produktową – mikrokontrolery. Jest to zupełna nowość w ofercie tego producenta. Tutaj zostanie zaprezentowany 8-bitowy mikrokontroler FT51; drugi z nich – 32-bitowy FT900 – opisany będzie w osobnym newsie.

Oparty na rdzeniu 8051, cechujący się wysoką wydajnością i wyposażony m.in. w przetworniki A/C i C/A, modulator PWM oraz interfejsy SPI i USB układ FT51 dobrze sprawdzi się w sterowaniu czujnikami i przekaźnikami.

FT51 pracując z maksymalną częstotliwością 48 MHz wykonuje 48 milionów instrukcji na sekundę (MIPS), zachowując zerowy czas oczekiwania (zero wait state). Jest przy tym wyposażony w 8 kB pamięci danych i 16 kB pamięci programu/shadow memory. Jeśli chodzi o interfejsy, do dyspozycji mamy rozszerzony UART o przepływności od 300 do 6M bodów, kontroler I2C (master/slave) oraz SPI (m/s). FT51 ma też na pokładzie kontroler USB 2.0 Full Speed/Low Speed zgodny z FT120, a także Hub USB. Obsługuje przy tym możliwość aktualizacji firmware’u USB przez bootloader USB DFU. Układ wyposażony jest też w od 1 do 4 przetworników A/C i D/A, do pracy z którymi przeznaczonych jest 16 analogowych komórek I/O.

FT51 ma zintegrowany zestaw standardowych peryferiów 8051, do 16 wyprowadzeń GPIO oraz generator sygnału zegarowego, dzięki czemu nie wymaga zewnętrznego oscylatora, a także licznik zdarzeń/timer z funkcją watchdoga. FT51 jest zasilany napięciem 5 V i wyposażony w wewnętrzne stabilizatory 3.3 oraz 1.8 V, a także obwód power-on-reset. Układ jest dostępny w czterech opcjach obudowy: 24-pinosej SSOP, 32-pinowej WQFN, 44-pinowej LQFP oraz 48-pinowej WQFN.

Do pracy z FT51 rozwijany jest kompletny zestaw narzędzi, obejmujący sprzętowe moduły deweloperskie, stosowne wtyczki do środowiska Eclipse (m.in. dedykowany debuger) oraz biblioteki i przykłady kodu dystrybuowane jako open-source. Narzędzia te są obecnie dostępne w wersji beta dla wybranych klientów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

O autorze