Nowe serie oscyloskopów w rodzinie TBS1000 firmy Tektronix

Firma Tektronix poszerzyła rodzinę niedrogich oscyloskopów TBS1000 o dwie nowe serie modeli 2-kanałowych, TBS1000B i TBS1000B-EDU. Przyrządy, wyposażone w 7-calowy ekran wysokiej rozdzielczości, dwukanałowy sprzętowy licznik częstotliwości i 34 zautomatyzowane pomiary są doskonałym, niedrogim rozwiązaniem dla użytkowników rozpoczynających przygodę z elektroniką, a seria EDU jest pierwszą na rynku linią oscyloskopów przeznaczoną w szczególności do prowadzenia zajęć laboratoryjnych ze studentami.

Obie serie obejmują po pięć modeli o pasmach 50, 70, 100, 150 i 200 MHz. Częstotliwość próbkowania dla modeli 50- i 70-megahercozywch wynosi 1 GS/s, a dla pozostałych – 2 GS/s, co pozwala na realizację ciągłego, przynajmniej 10-krotnego nadpróbkowania na obu kanałach. Wszystkie modele pozwalają też na rejestrację 2,5 tysiąca próbek. Wśród wbudowanych narzędzi analitycznych, oprócz wspomnianych pomiarów automatycznych są też funkcje matematyczne, FFT oraz kursory. 7-calowy ekran WVGA ma rozdzielczość 800×480, cechuje się szerokim kątem i pozwala na dopasowywanie intensywności podświetlenia.

Seria TBS1000 jest dodatkowo wyposażona w funkcję TrendPlot, służącą do monitorowania niewielkich zmian w mierzonych sygnałach w długich okresach czasu oraz rozszerzone funkcje związane z testowaniem zgodności złożonych sygnałów z maskami, pozwalające na definiowanie do dwóch niezależnych obwiedni.

Seria TBS1000B-EDU jest zorientowana szczególnie na potrzeby studentów i prowadzących zajęcia i dostarczana z bogatym, zintegrowanym zbiorem materiałów edukacyjnych, a także możliwością bezpośredniego dostępu do internetowego Courseware Resource Center, który ogranicza konieczność drukowania instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych.

Prowadzący mają też możliwość zablokowania funkcji Autoset za pomocą hasła, by zmusić studentów do opanowania samodzielnego konfigurowania przyrządu. Oprócz tego, do oscyloskopów dołączany jest na płycie CD komplet instrukcji dla użytkownika, serwisanta i programisty, dokumentacje wszystkich akcesoriów oraz wszystkie materiały edukacyjne wraz z oprogramowaniem pozwalającym na ich modyfikację, dzięki czemu możliwe jest tworzenie własnych scenariuszy zajęć laboratoryjnych.

Oscyloskopy z serii TBS1000B i TBS1000B-EDU są objęte pięcioletnią gwarancją.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Jedynym autoryzowanym serwisem i dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma TESPOL www.tespol.com.pl , ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42.

O autorze