Mikrokontrolery Kinetis dla systemów motoryzacyjnych

Firma Freescale poszerza rodzinę mikrokontrolerów Kinetis o serię Kinetis EA, przeznaczoną do realizacji systemów motoryzacyjnych i zaprojektowaną z myślą o radykalnym skróceniu czasu projektowania i wprowadzania produktów na rynek. Oparte na rdzeniu ARM Cortex-M0+ i posiadające certyfikację AEC-Q100 układy mają, według zapewnień producenta, pozwolić na budowę wstępnych prototypów nawet w ciągu doby i ograniczenie czasu projektowania o dwa tygodnie.

Sześć 32-bitowych układów nowej serii Kinetis pracuje z taktowaniem 40 lub 48 MHz (w zależności od modelu) i jest wyposażona w do 128 kB pamięci Flash, do 256 B EEPROM i do 16 kB RAM. Wśród ich peryferiów systemowych warto wymienić moduł zarzadzania energią z trzema trybami pracy, układ wykrywania spadków napięcia z resetem i przerwaniami, watchdog z niezależnym źródłem sygnału zegarowego i programowalny moduł CRC.

Mikrokontrolery Kinetis EA są też wyposażone w interfejsy CAN (x1), LIN (x1/x3), SPI (x1/x2) i I2C (x1/x2), 12-bitowy przetwornik A/C (do 16 kanałów), dwa analogowe komparatory z 6-bitowymi przetwornikami C/A i szeroką gamę timerów (FTM, PWM, PIT, PWT, RTC). Do dyspozycji jest do 71 wyprowadzeń GPIO i do dwóch 32-bitowych modułów przerwań klawiatury.

Układy nowej serii Kinetis są dostępne w obudowach 16 TSSOP, 24 QFN, 32 LQFP, 64 LQFP i 80 LQFP. Wszystkie są kompatybilne pod względem wyprowadzeń. Każdy egzemplarz jest oznaczony unikatowym, 80-bitowym numerem ID. Mikrokontrolery mają certyfikację AEC-Q100 (grade 1) i mogą pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od -40 do 125°C oraz mają rozszerzone zabezpieczenia ESD/EMC

Wśród potencjalnych zastosowań tych mikrokontrolerów producent wymienia systemy sterowania fotelami czy szyberdachem, pompy paliwowe, systemy wspomagające parkowanie, oświetlenie wewnątrz samochodu oraz węzły CAN/LIN. Nieodpłatnie dostępne są referencyjne projekty sterownika LIN/CAN i biblioteki do sterowania silnikami.

Firma Freescale przewiduje, że mikrokontrolery z serii Kinetis EA spotkają się z dużym zainteresowaniem szczególnie w Chinach, gdzie czas wprowadzania projektów na rynek ma szczególnie duże znaczenie, a projektanci dobrze znają architekturę ARM.

Do testowania możliwości nowych Kinetisów i prototypowania dostępne są trzy zestawy ewaluacyjne: TRK-KEA128, TRK-KEA64 i TRK-KEA8.

O autorze