LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Nowości w rodzinie mikrokontrolerów Kinetis K: nowe układy i narzędzia deweloperskie

Firma Freescale poinformowała o istotnych zmianach w swojej ofercie produktowej dotyczącej mikrokontrolerów Kinetis K z rdzeniem ARM Cortex-M4. Nowości dotyczą zarówno portfolio układów, jak też ekosystemu narzędzi sprzętowych i programistycznych.

Pierwszą z nowości jest rozszerzenie grup układów K1x, K2x i K6x o tak zwane mikrokontrolery drugiej generacji oraz stworzenie grupy układów K0x. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań znanych z mikrokontrolerów Kinetis L z rdzeniem Cortex-M0+ nowe układy uzyskują wysoką wartość stosunku wydajności obliczeniowej do zużycia energii (znacznie wyższą niż mikrokontrolery Kinetis K pierwszej generacji). Nowe mikrokontrolery dostępne są w wielu opcjach pojemności pamięci, co daje projektantom możliwość wyboru układu optymalnego do danej aplikacji. Ponadto nową cechą mikrokontrolerów Kinetis K drugiej generacji jest wbudowany kontroler USB, który nie wymaga zastosowania zewnętrznego oscylatora. Cena jednostkowa nowych układów Kinetis K zaczyna się już od 0.79 USD dla zamówień 10.000 sztuk. Według firmy Freescale jest to najniższa na rynku cena za mikrokontroler z pamięcią Flash 64 kB i rdzeniem ARM Cortex-M4F pracującym z sygnałem zegarowym do 100 MHz. Z kolei najlepiej wyposażony spośród nowych mikrokontrolerów dysponuje pamięcią Flash 2 MB, SRAM 256 kB i może być taktowany z częstotliwością do 180 MHz.

Wspomniana grupa mikrokontrolerów Kinetis K0x nazwana została przez producenta jako Entry Level MCUs. Układy te mają stanowić swoisty pomost pomiędzy rodzinami mikrokontrolerów Kinetis L i Kinetis K. Mikrokontrolery Kinetis K0x mogą pracować z częstotliwością do 100 MHz i dysponują pamięcią Flash do 128 kB i SRAM do 16 kB. Pobór prądu układów w normalnym trybie pracy (run mode) może wynosić zaledwie 125 µA/MHz. Więcej informacji można znaleźć w broszurce informacyjnej.

Drugą nowością zaprezentowaną przez firmę Freescale jest Kinetis SDK (Software Development Kit). Jest to pakiet narzędzi programowych zawierający między innymi sterowniki do peryferiów mikrokontrolera, biblioteki programistyczne, oprogramowanie middleware, przykładowe aplikacje w formie kodu źródłowego, systemy operacyjne (RTOS) i inne. Kinetis SDK jest obecnie dostępny w wersji 1.0 beta, która przeznaczona jest tylko dla mikrokontrolerów Kinetis K24F, K63F i K64F. W pełni funkcjonalna edycja, dedykowana dla większej liczy układów, zostanie udostępniona w późniejszym terminie 2014 r.

Dodatkowo firma Freescale udostępniła bootloader dla mikrokontrolerów Kinetis. Narzędzie to pozwala programować pamięć Flash mikrokontrolera za pomocą interfejsu szeregowego: UART, SPI, I2C, USB HID lub CAN. Dostępna obecnie wersja 1.0 bootlaoadera przeznaczona jest dla wybranych układów Kinetis K.

Ostatnią z nowości jest kolejna płytka uruchomieniowa z serii FREEDOM. Płytka ta, nazwana FRDM-K64F, wyposażona jest w mikrokontroler MK64FN1M0VLL12, dwa gniazda USB, diodę RGB, układ FXOS8700CQ (akcelerometr i magnetometr), dwa przyciski, programator/debuger OpenSDAv2, gniazdo Ethernet, gniazdo na kartę pamięci i gniazda rozszerzeniowe. Oprogramowanie dla nowej płytki FREEDOM można tworzyć między innymi przy wykorzystaniu środowiska programistycznego mbed.