Kontrolery firmy Cypress Semiconductor pozwalające łatwo i tanio dodać do systemu dotykowy interfejs użytkownika

Firma Cypress Semiconductor poszerzyła rodzinę kontrolerów czujników dotykowych CapSense o nową serię oznaczoną jako MBR3. Układy te pozwalają bardzo łatwo i jednocześnie tanim kosztem zaimplementować w systemie dotykowy interfejs użytkownika.

Układy CY8CMBR3x obsługują do 16 wejść sygnału z czujników pojemnościowych, co pozwala obsłużyć 16 przycisków lub dwa suwaki. Alternatywnie może to być odczytywanie stanu 8 przycisków i sterowanie 8 diodami LED.

Firma Cypress Semiconductor zadbała o to, aby kontrolery MBR3 były łatwe w użyciu. Układy te współpracują z bezpłatnym narzędziem EZ-Click, dającym możliwość projektowania i konfiguracji interfejsów użytkownika przez GUI oraz debugowania i testowania bez konieczności pisania kodu źródłowego. Dalsze uproszczenie projektowania interfejsu dotykowego zapewnia zaimplementowany w układach algorytm SmartSense Auto-tuning. Pozwala on wyeliminować ręczną kalibrację ponad dziesięciu parametrów systemu i dynamicznie dopasowujący je do warunków pracy.

Istotną cechą interfejsów użytkownika tworzonych przy wykorzystaniu nowych kontrolerów firmy Cypress Semiconductor jest możliwość ich poprawnej pracy w obecności kropel wody. Układy MBR3 zapewniają poprawną detekcję nawet w warunkach deszczu lub pod strumieniem wody.

Kontrolery nowej serii, podobnie jak inne układy z rodziny CapSense wykorzystują opatentowaną metodę detekcji CapSense Sigma-Delta, cechującą się dużą odpornością na zakłócenia przewodzone i promieniowane, charakteryzowaną SNR wynoszącym ponad 100:1. Układy są też wyposażone w zintegrowany regulator i można je zasilać napięciem od 1,71 do 5,5 V, co sprawia, że nadają się do systemów z silnie zaszumionymi źródłami zasilania oraz zasilanych bateryjnie.

Nowa seria kontrolerów należy do podrodziny MBR (Mechanical Button Replacement). Według producenta układy te pozwalają tworzyć interfejsy użytkownika o niezawodności i cenie zbliżonej do interfejsów opartych o tradycyjne przyciski mechaniczne.

Kontrolery serii MBR3 są dostępne w 8-pinowej obudowie SOIC, 16-pinowych obudowach QFN i SOIC oraz 24-pinowej obudowie QFN. Możliwości nowych kontrolerów Cypress pozwala testować zestaw ewaluacyjny CY3280-MBR3, dostępny w cenie 25 dolarów. Szczegóły można znaleźć na stronie producenta.

O autorze