LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Innowacyjna technologia pozwalająca na tworzenie elastycznych systemów elektronicznych

Naukowcy pracujący na University of Illinois i Northwestern University pod wodzą profesora Johna Rodgersa opracowali technologię wykonywania elastycznych systemów elektronicznych, przeznaczonych do przyklejania na skórze z wykorzystaniem powszechnie dostępnych elementów „z półki”. Wykonane w niej systemy, w szczególności medyczne monitory funkcji życiowych, poruszają się wraz ze skórą użytkownika, mogą być bezprzewodowo zasilane oraz transmitować wysokiej jakości dane na bieżąco i bez przerwy 24/7, dzięki czemu są bardzo wygodne i eliminują prawie wszystkie dotychczasowe uciążliwości związane z przenośną elektroniką medyczną.

Wyjątkowość pomysłu polega na zastosowaniu konstrukcji w postaci elastycznej koperty wypełnionej płynem w połączeniu z gęsto podwójnie powyginanymi ścieżkami przewodzącymi (serpentined-serpentine), zapewniającymi elastyczne połączenia między sztywnymi elementami układu, które z kolei zamontowane są na niewielkich wspornikach, przytwierdzających je do podłoża, ale pozwalających na jego odkształcanie. Ścieżki typu serpentined-serpentine były wykorzystywane już w zeszłym roku przy projekcie elastycznych baterii, opracowanym przez połączone siły naukowców z Illinois, Northwerstern oraz Tsinghua University w Pekinie i Hanyang University w Seulu.

Prototypowy projekt wielofunkcyjnego monitora medycznego wykorzystującego nową technologię montażu porównano z konwencjonalnymi monitorami EKG oraz EEG i wypadł on tak samo dobrze pod względem technicznym, będąc przy tym nieporównanie wygodniejszym.

Testowane wcześniej przez zespół profesora Rogersa elastyczne systemy monitoringu montowane na skórze wykorzystywały opracowywane specjalnie pod ich kątem ultracienkie, drukowane elementy. Stworzy przez naukowców z Illinois prototyp pozwala natomiast wykorzystywać części ogólnodostępne w handlu, co niesamowicie poszerza możliwości projektowe.

Szczegółowych informacji można szukać w oficjalnej notce prasowej uniwersytetu.

Tagi: news