Miniaturowy czujnik temperatury i wilgotności od firmy Sensirion

Sensirion AG to szwajcarska firma, której najbardziej rozpoznawalnym produktem są czujniki temperatury i wilgotności wykorzystujące autorską technologię CMOSens. Do niedawna portfolio rozwiązań obejmowało rodziny czujników SHT1x, SHT7x oraz SHTC1. Teraz producent rozszerzył ofertę produktową o model SHTW1.

Cechą wyróżniającą czujnik SHTW1 są przede wszystkim imponująco małe gabaryty obudowy. Czujnik zamknięty jest w miniaturowej obudowie typu  CSP (Chip-Scale Package). Jej wymiary to zaledwie 1,3 x 0,7 x 0,5 mm. Dzięki temu SHTW1 to najmniejszy z czujników wilgotności i temperatury w ofercie firmy Sensirion.

Nowy czujnik cechuje się również wysokim stopniem energooszczędności. W warunkach zasilania napięciem 1,8 V SHTW1 zużywa energię o wartości 2 µW przy jednym pomiarze na sekundę.

Małe gabaryty w połączeniu z niskim zużyciem energii sprawiają, że SHTW1 nadaje się doskonale do zastosowania w elektronice mobilnej i systemach wearable (przeznaczonych do noszenia na sobie). Przykładowe aplikacje docelowe to okulary, zegarki i smartfony.

Jak pokazuje specyfikacja, niewielkie rozmiary i niski pobór mocy to cechy, których nie osiągnięto poświęcając wydajność. Pomiary wilgotności można wykonywać w zakresie od 0 do 100% z typową dokładnością +/–3%, a temperatury – od –30 do 100ºC z typową dokładnością +/- 0,3°C.

Czujniki SHTW1 są kalibrowane fabrycznie, wyposażone w interfejs I2C i przystosowane do lutowania rozpływowego.

Szczegółowe informacje o czujnikach SHTW1 i innych produktach firmy Sensirion można znaleźć na stronie producenta.

O autorze