Pierwszy 24-portowy wektorowy analizator obwodów

Firma Rohde & Schwarz wprowadziła na rynek pierwszy wektorowy analizator obwodów z 24 wbudowanymi portami pomiarowymi: R&S ZNBT. Przyrząd umożliwia użytkownikom  charakteryzację badanego urządzenia z użyciem licznych portów testowych, a także pozwala na zwiększenie wydajności linii produkcyjnych dzięki dokonywaniu pomiarów wielu urządzeń równocześnie.

R&S ZNBT pracuje w zakresie częstotliwości od 9 kHz do 8,5 GHz. Wersja podstawowa przyrządu jest wyposażona w 4 porty. W zależności do potrzeb, analizator można rozbudować do 24 portów.

Wyposażony w maksymalną liczbę 24 portów, analizator R&S ZNBT jest w stanie wyznaczyć wszystkie 576 wyrazów macierzy S opisującej urządzenie z 24 portami. Nie wymaga przy tym przełączania, a zatem realizuje pomiary wielu portów szybciej, niż robią to rozwiązania wieloportowe wymagające przełączania. Przykładowo, R&S ZNBT może wyznaczyć 576 parametrów macierzy S dla 201 częstotliwości w czasie 260 milisekund. To 10 razy szybciej, niż wcześniejsze rozwiązania Rohde & Schwarz: R&S ZNB oraz R&S ZN-Z84.

Analizator obwodów nie ma wyświetlacza – pozwala to zaoszczędzić miejsce, co jest zaletą w zautomatyzowanym procesie produkcyjnym. Urządzeniem można sterować za pomocą zewnętrznego monitora, myszki i klawiatury lub zewnętrznego ekranu dotykowego. Sterowanie zostało rozwiązane w ten sam sposób, jak w modelu R&S ZNB. Intuicyjny interfejs umożliwia dostęp do wszystkich funkcji w co najwyżej trzech krokach. Dzięki temu nawet definiowanie złożonych parametrów pomiarów jest tak szybkie i łatwe, jak konfiguracja typowego pomiaru dla dwóch portów. Automatyczna kalibracja wielu portów pozwala zaoszczędzić czas konfiguracji testów.

Wektorowy analizator obwodów R&S ZNBT jest już dostępny w sprzedaży. Więcej informacji o produkcie można uzyskać na stronie firmy Rohde & Schwarz.

O autorze