LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery MSP430 FRAM z mechanizmem dokładnego śledzenia poboru prądu układu

Firma Texas Instruments rozszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów MSP430 z pamięcią FRAM o dwie serie: MSP430FR59x i MSP430FR69x.

Nowe mikrokontrolery w zależności od modelu oferują od 32 do 128 kB pamięci FRAM. Wyposażenie układów MSP430FR59x obejmuje między innymi 16-bitowe timery, interfejs USCI (UART/LIN/IrDA/SPI/I2C), moduł DMA, komparatory analogowe i przetwornik A/C.  Wybrane modele dysponują ponadto kontrolerem wyświetlacza LCD.

Tak jak wszystkie mikrokontrolery MSP430, układy z serii MSP430FR59x i MSP430FR69x cechują się bardzo niskim poborem prądu. Przykładowo zużycie prądu w aktywnym trybie pracy wynosi 100 uA/MHz. Z kolei tryb standby z włączonym RTC skutkuje poborem prądu na poziomie 450 nA.

Wraz z nowymi układami firma Texas Instruments zaprezentowała dedykowane dla nich rozwiązanie o nazwie EnergyTrace++. Jest to mechanizm pozwalający analizować zużycie prądu mikrokontrolera w czasie rzeczywistym, z rozdzielczością nawet 5 nA dla każdego z peryferiów. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie kodu aplikacji w celu efektywnego zarządzania energią. EnergyTrace++ jest dostępny z poziomu środowiska programistycznego (Code Composer Studio lub Embedded Workbench for ARM) i – według zapewnień producenta – jest obsługiwany przez wszystkie mikrokontrolery MSP430, o ile używany jest interfejs debugowania MSP-FET.

Mikrokontrolery z serii MSP430FR59x są już dostępne w sprzedaży. Cena jednostkowa wynosi 3.35 USD dla zamówień 1000 sztuk. Układy z grupy MSP430FR69x są dostępne w formie próbek. Masowa produkcja planowana jest na trzeci kwartał 2014 roku.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!