Mikrokontrolery Kinetis KW01 z wbudowanym transceiverem na pasmo ISM już w sprzedaży

Firma Freescale Semiconductor wprowadziła do sprzedaży mikrokontroler Kinetis KW01, rozszerzając tym samym popularną serię „bezprzewodowych” układów Kinetis W o model idealnie dostosowany do potrzeb inteligentnych urządzeń pracujących w sieciach. KW01 to uniwersalny mikrokontroler z wbudowanym nadajnikiem-odbiornikiem komunikacji radiowej, pracującym na częstotliwościach poniżej 1 GHz.

Na rynku funkcjonuje wiele protokołów komunikacyjnych przeznaczonych do realizacji sieci radiowych, wymagających wydajnej komunikacji i niskiego zużycia energii. Mikrokontroler KW01 spełnia te wymogi dzięki szybkiemu interfejsowi radiowemu, zdolnemu do realizacji transmisji z przepływnościami do 600 kb/s z wykorzystaniem skomplikowanych technik modulacji (GFSK, MSK, GMSK i OOK) i pracy na wielu częstotliwościach z zakresu od 290 do 1020 MHz, więc obsługującemu tym samym pasma ISM m.in. w Japonii, USA, Europie, Chinach, Indiach, Brazylii i Meksyku.

Jeśli chodzi o sieci pracujące na zewnątrz budynków, w których wiele czujników odprowadza informacje do jednego centrum gromadzenia danych, mikrokontroler KW0x może wykorzystywać dedykowane protokoły oraz standard IEEE 802.15.4e/g. Wśród potencjalnych zastosowań wymienić można tu też inteligentne sieci miejskie obejmujące oświetlenie uliczne, parkometry, wodomierze oraz automatykę budynkową. W systemach wewnątrzbudynkowych, łączących bezprzewodowe czujniki, układy sterujące, wyświetlacze, mechanikę i inne urządzenia, układ może wykorzystywać natomiast zarówno protokoły dedykowane, jak i standardowe 6LoWPAN, WMBUS (EN13757-4), KNX i ECHONET.

Kinetis KW01 oparty jest na rdzeniu ARM Cortex-M0+, który może pracować z taktowaniem do 48 MHz. Układ dysponuje pamięcią Flash o pojemności 128 kB i pamięcią SRAM o pojemności 16 kB SRAM. Mikrokontroler pobiera w typowych warunkach (aktywna praca) tylko 40 µA/MHz. W trybie standby (wyjście z niego zajmuje tylko 4.3 mikrosekundy) zużycie prądu to jedynie 1.7 µA, a  w trybie zatrzymania (stop mode), w którym zachowywana jest konfiguracja interfejsu radiowego – poniżej 100 nA. Tak niski pobór prądu pomaga zmaksymalizować czas życia baterii w urządzeniach przenośnych.

Układ Kinetis KW01 jest już dostępny w sprzedaży. Cena jednostkowa wynosi 2.82 USD dla zamówień 10000 sztuk.

O autorze