Zestaw uruchomieniowy z mikrokontrolerem Kinetis KW0x

Niedawno na łamach portalu Mikrokontroler.pl pisaliśmy o nowym mikrokontrolerze z serii Kinetis W. Firma Freescale poszerzyła teraz swoją ofertę o serię modularnych płytek dla tych układów nazwanych MRB-KW01x. Płytkom towarzyszy dedykowane oprogramowanie.

Układy KW0x to mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0+, pracujące z taktowaniem 48 MHz, wyposażone oprócz pamięci (128 kB Flash, 16 kB SRAM) i typowych peryferiów, takich jak interfejsy, liczniki czy przetworniki A/C i C/A, także w transceiver (nadajnik-odbiornik) radiowy. Pracuje on w pasmach: 290-340 MHz, 424-510 MHz i 862-1020 MHz i cechuje się czułością do –120 dBm, mocą nadawania regulowaną co 1 dB w zakresie od –18 do +17 dBm, dużą selektywnością (odporność na blokowanie 80 dB) oraz obsługą modulacji FSK, GFSK, MSK, GMSK i OOK. Transceiver ma wbudowany moduł obsługi pakietów z obsługą sum CRC, szyfrowania AES-128 i 66-bajtową kolejką FIFO.

Płytki MRB-KW01x, oprócz układu MKW01Z128, wyposażone są w kontroler USB 2.0, złącze USB typu mini oraz dwa złącza antenowe SMA, jedno przeznaczone do nadawania (maks. 13 dBm) i odbioru, drugie z dodatkowym wzmacniaczem mocy, tylko do nadawania (maks. 17 dBm). Na pokładzie jest też gniazdo JTAG, zestaw zworek służących do konfiguracji UART-ów oraz przycisk resetu. Dostępne są trzy modele płytek, przeznaczone na rynki: europejski, amerykański i japoński, realizujące łączność w pasmach odpowiednio 915, 868 i 900 MHz.

Płytki współpracują z platformą Tower, a konkretnie z płytką TWR-RF-MRB, która wyposażona jest m.in. w diody LED i przyciski, pozwalające na monitorowanie pracy i sterowanie.

Do testowania możliwości płytek MRB-KW01x przeznaczony jest program Radio Utility Application Demonstration, pozwalający m.in. przeprowadzić transmisję danych tekstowych przy zastosowaniu dwóch płytek.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

O autorze