Przetwornik sygnału PWM na napięcie od firmy Linear Technology

Firma Linear Technology wprowadziła do swojej oferty układ LTC2645. Jest to przetwornik C/A zamieniający sygnał PWM na napięcie. LTC2645 stanowi kompletne rozwiązanie, które pozwala regulować cztery poziomy napięć bez pisania jakiejkolwiek linii kodu. Układ tego typu może służyć między innymi do kalibracji/ustawienia poziomu napięcia zasilania i realizacji systemów transmisji w układzie pętli prądowej 4 – 20 mA. Potencjalne obszary zastosowań LTC2645 to automatyka przemysłowa, kontrola procesów, przyrządy pomiarowe i testowe oraz moduły optyczne.

Układ LTC2645 mierzy okres i szerokość impulsu sygnału PWM na wejściu i odpowiednio aktualizuje stan napięcia wyjściowego  po każdym narastającym zboczu PWM. Możliwa jest praca w zakresie częstotliwości PWM od 30 Hz do 100 kHz. Pin IDSEL pozwala ustalić stan wyjścia w stanie spoczynku na zero lub napięcie maksymalne, stan wysokiej impedancji przy odłączeniu zasilania lub też utrzymywać ostatni stan w przypadku braku aktywności na wejściu PWM. Ta funkcja daje przewagę nad rozwiązaniami z filtrem analogowym, które wymagają ciągłej obecności sygnału PWM. Każde wyjście przetwornika pracuje w pełnym zakresie napięć (rail-to-rail) i potrafi dostarczyć lub pobrać prąd 5 mA (przy napięciu 3 V) lub 10 mA (5 V).

Przetwornik LTC2645 pracuje z napięciem zasilania od 2,7 do 5,5 V i napięciami wejściowymi od 1,71 V do 5,5 V. Układ pobiera prąd 4 mA przy zasilaniu 3 V i mniej niż 1 uA podczas wyłączenia w wyjściem w stanie wysokiej impedancji.

LTC2645 mieści się w obudowie MSOP z 16. wyprowadzeniami. Dostępna jest też wersja dwukanałowa w obudowie MSOP z 12. wyprowadzeniami. Układ oferowany jest w trzech wersjach: 12-, 10- i 8-bitowej. Ceny zaczynają się od 3,95 USD za model LTC2645-12 przy zamówieniu 1000 sztuk.

Firma Linear Technology oferuje również płytkę testową DC2197A przeznaczoną dla układów LTC2645. Więcej informacji o tym narzędziu można znaleźć tutaj.

O autorze