Optyczny czujnik zbliżeniowy od firmy STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics zaprezentowała czujnik optyczny VL6180X. Sensor ten wykorzystuje autorską technologię producenta o nazwie FlightSense i umożliwia dokładny pomiar odległości.

Technologia FlightSense (Time-of-Flight) zapewnia dokładny pomiar odległości na podstawie pomiaru czasu, którego potrzebuje emitowane światło na odbicie od przeszkody i powrót. Konwencjonalne czujniki mogą jedynie określić natężenie odbitego sygnału, a nie absolutną odległość. Opracowana przez STMicroelectronics technologia FlightSense ma istotne zalety w stosunku do czujników podczerwieni: pomiar na większe odległości niezależnie od współczynnika odbicia obiektu oraz małe zużycie mocy.

Dzięki zastosowaniu technologii wykrywania odległości FlightSense czujnik VL6180X może rozpoznawać podstawowe gesty. Dzięki temu jest to rozwiązanie pozwalające na realizację praktycznego interfejsu użytkownika. Układ może znaleźć wiele zastosowań, wliczając w to smartfony, tablety i kontrolery gier, jak również sprzęty domowe i urządzenia przemysłowe.

VL6180X mieści się w kompaktowej obudowie LGA12 o wymiarach 4,8 x 2,8 x 1,0 mm. Pozwala na dokładny pomiar obiektów w odległości do 100 mm lub nawet większej, w zależności od warunków pracy. Czujnik dysponuje interfejsem I2C pozwalającym układowi hosta na odczyt pomiaru odległości lub natężenia światła otoczenia.

Czujnik VL6108X jest już dostępny w sprzedaży. Ceny zaczynają się od 2,50 USD za sztukę przy zamówieniu minimum 5000 sztuk.

Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta.

O autorze