LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Ambiq Micro prezentuje mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4F o najniższym na rynku poborze prądu

Ambiq Micro, firma dotąd kojarzona z układami zegarów czasu rzeczywistego (RTC – Real Time Clock) o niskim poborze prądu dołączyła właśnie do grupy producentów rozwiązań półprzewodnikowych mających w swojej ofercie mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M. Nowa rodzina układów o wdzięcznej nazwie Apollo wyróżnia się najniższym w swojej kategorii poborem prądu.

Apollo to mikrokontrolery oparte na rdzeniu ARM Cortex-M4F, którego maksymalna częstotliwość taktowania wynosi 24 MHz. W zależności od modelu układ może dysponować pamięcią Flash i SRAM o pojemności odpowiednio do 512 kB i 64 kB. Wyposażenie mikrokontrolerów obejmuje 10-bitowy, 13-kanałowy przetwornik A/C, interfejsy komunikacyjne (I2C, SPI, UART), komparator, czujnik temperatury, układy licznikowe, zegar czasu rzeczywistego oraz porty wejścia/wyjścia.

Mikrokontrolery Apollo w trybie normalnej pracy i w warunkach wykonywania programu z pamięci Flash pobierają prąd o wartości 30 µA/MHz. Z kolei w trybie uśpienia (z włączonym zegarem RTC) zużycie prądu wynosi średnio 100 nA. Taka energooszczędność (pobór prądu niższy kilkukrotnie w porównaniu z innymi mikrokontrolerami o podobnej mocy obliczeniowej) to efekt zastosowania opracowanej i opatentowanej przez Ambiq Micro technologii o nazwie SPOT (Subthreshold Power Optimized Technology). Za nazwą tą kryje się pomysł, według którego tranzystory pracują w tak zwanym obszarze podprogowym (subthreshold). W takim scenariuszu napięcia sterujące tranzystorem są znacznie niższe niż typowo: (VSwitch = 0.25 V, VHigh = 0.5 V). Więcej o technologii SPOT można przeczytać tutaj.

Niski pobór prądu jest cechą mikrokontrolera pożądaną w różnego rodzaju urządzeniach zasilanych z baterii. Producent jako przykładowe zastosowania układów z rodziny Apollo wskazuje między innymi inteligentne liczniki gazu/wody/ciepła, inteligentne zegarki i czujniki bezprzewodowe.

Mikrokontrolery Apollo mogą być zasilane napięciem z przedziału 1.8 – 3.8 V. Układy dostępne są w obudowie BGA z 64 wyprowadzeniami oraz CSP z 42 wyprowadzeniami. Mikrokontrolery dostępne są w postaci próbek (dla wybranych klientów). Ich produkcja masowa rozpocznie się na wiosnę 2015 r. Cena jednostkowa zaczynać się będzie od 1.50 USD (dla zamówień 10 tyś. sztuk). Więcej informacji  o mikrokontrolerach Apollo można znaleźć tutaj.