Silicon Labs prezentuje precyzyjne czujniki temperatury o niskim poborze prądu

 

Firma Silicon Labs rozszerzyła swoją ofertę sensorów o rodzinę czujników temperatury Si705x. Wyróżniają się one wysoką precyzją pomiaru oraz niskim zużyciem mocy.

Czujniki temperatury Si705x w typowych warunkach pobierają prąd o wartości jedynie 195 nA przy częstości pomiaru raz na sekundę. Pozwala to ograniczyć grzanie układu i zapewnić pracę na jednej baterii zegarkowej przez wiele lat. W odróżnieniu od tradycyjnych cyfrowych czujników temperatury, układy Si705x zachowują dokładność w całym zakresie temperatur i napięć pracy. Dostępne są cztery poziomy dokładności do +/-0,3°C włącznie.

Tradycyjne rozwiązania pomiaru temperatury opierają się na termistorach lub wbudowanych czujnikach mikrokontrolerów, które cechuje niska dokładność i znaczne zużycie mocy. O ile lepszą dokładność można uzyskać stosując kalibrację czujnika, rozwiązanie to oznacza wyższy koszt produkcji, a jednocześnie jest wrażliwe na zmiany napięcia zasilania. W przeciwieństwie do tych rozwiązań, czujniki Si705x wykorzystują opatentowaną technologię przetwarzania sygnału, która zapewnia stabilną dokładność niezależnie od temperatury w całym dostępnym zakresie temperatur i napięć zasilania. Co więcej, zintegrowany układ analogowy cechuje się niskim zużyciem mocy i optymalnym stosunkiem ceny do wydajności. Pobiera on do 35 razy mniej mocy, niż konkurencyjne czujniki temperatury.

Czujniki Si705x mieszczą się w kompaktowych obudowach DFN o wymiarach 3 x 3 mm. Obsługują standardowy interfejs I2C, co pozwala na łatwą konfigurację. Każdy z układów może dokonać precyzyjnych pomiarów temperatury z dokładnością do 14 bitów. Zakres temperatur pracy od -40 do 125°C jest wystarczający do zastosowań przemysłowych i motoryzacyjnych. Minimalne napięcie zasilania to 1,9 V, co pozwala na podłączenie czujników Si705x bezpośrednio do baterii bez potrzeby użycia dodatkowego stabilizatora napięcia.

Nowe czujniki temperatury firmy Silicon Labs mogą znaleźć zastosowanie w urządzeniach klimatyzacyjnych, sprzętach AGD, sprzęcie komputerowym, a także przemysłowych systemach kontroli, i monitorowania towarów. Dostępne są również wersje zgodne z normą AEC-Q100 przeznaczone do zastosowań motoryzacyjnych.

Czujniki temperatury Si705x to najnowsze produkty w rosnącej ofercie sensorów Silicon Labs. W ofercie firmy znajdują się również czujniki temperatury i wilgotności względnej, oświetlenia i UV oraz czujniki zbliżeniowe.

Czujniki temperatury Si705x są kompatybilne pod względem wyprowadzeń i oprogramowania z popularną serią czujników temperatury i wilgotności względnej Si70xx. Pozwala to na łatwe wykorzystanie istniejących projektów i oprogramowania do zastosowań, które wymagają jedynie pomiaru temperatury.

Czujnik temperatury Si705x są już dostępne w sprzedaży. Ceny zaczynają się od 0,61 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk. Dostępny jest również zestaw testowy w postaci przystawki USB w cenie 49 USD. Dostępne są również kody źródłowe i przykładowe sterowniki dla środowiska programistycznego Simplicity Studio.

Dodatkowe informacje o produktach Si705x można uzyskać na stronie producenta. Tam też można dokonać zamówień próbek i zestawów testowych oraz pobrać oprogramowanie.

O autorze