Komputer Raspberry Pi 2 już dostępny w sprzedaży

2 lutego swoją premierę miała najnowsza wersja popularnego, kieszonkowego komputera Raspberry Pi. Nazwa tego produktu, a więc Raspberry Pi 2 wskazuje, że mamy do czynienia – nie jak do tej pory – tylko z nieco ulepszoną, dobrze znaną platformą Raspberry Pi, lecz z zupełnie nowym produktem, który traktować należy jako następcę Raspberry Pi. Co zatem nowego oferuje Raspberry Pi 2?

Pierwszą z nowości jest zastosowany procesor. Jest nim układ Broadcom BCM2836 dysponujący czterema rdzeniami ARM Cortex-A7 i pracujący z częstotliwością taktowania 900 MHz. Dla porównania wcześniejsze modele Raspberry Pi dysponowały jednordzeniowym procesorem taktowanym zegarem do 700 MHz.

Kolejną istotną zmianą w Raspberry Pi 2 jest bardziej pojemna pamięć RAM. Jest jej łącznie 1 GB, co stanowi wartość 2- lub 4-krotnie większą (w zależności od porównywanego modelu) w stosunku do dotychczasowych Raspberry Pi. Ponadto podwyższona została częstotliwość pracy pamięci RAM (z 400 do 450 MHz).

Producent zauważa, że nowy procesor i dodatkowe zasoby pamięci RAM pozwalają nie tylko na szybsze wykonywanie dotychczasowych aplikacji (1,5-krotnie w zadaniach jednowątkowych i nawet 6-krotnie w zadaniach wielowątkowych), ale też na tworzenie nowych aplikacji, dla których wydajność procesora i pojemność pamięci były do tej pory niewystarczające.

Istotna różnica w przypadku Raspberry Pi 2 zaszła również na polu obsługiwanych systemów operacyjnych. Nowy komputer będzie mógł pracować nie tylko pod kontrolą systemu Linux i Android, ale również – co jest bardzo ważną nowością – Windows 10.

Oprócz tego komputer Raspberry Pi 2 został wyposażony w rozszerzone złącze GPIO, które łącznie liczy 40 wyprowadzeń. Co istotne, 26 wyprowadzeń tego złącza jest kompatybilnych z odpowiadającymi im wyprowadzeniami podstawowej wersji Raspberry Pi.

Raspberry Pi 2 i Raspberry Pi są kompatybilne nie tylko pod względem wyprowadzeń złącza GPIO. Takie same pozostały całkowite wymiary obu komputerów, jak również rozmieszczenie podzespołów, w tym wszystkich złącz i gniazd. Dzięki temu użytkownicy Raspberry Pi mogą bez trudu przenieść swoje projekty na nową platformę.

Pozostałe wyposażenie Raspberry Pi 2 nie różni się od tego, które znaleźć można w Raspberry Pi. Są to między innymi: 4 gniazda USB, jedno gniazdo Ethernet, microSD i microUSB, koprocesor graficzny VideoCore IV, wyjście HDMI itp.

Raspberry Pi 2 jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena wynosi około 35 USD. Komputer można nabyć np. u globalnych dystrybutorów takich jak element14 i RS Components. Na polskim rynku dystrybutorem jest sklep Kamami.

O autorze