LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

RX700 – mikrokontrolery firmy Renesas o częstotliwości taktowania 240 MHz

Firma Renesas Electronics wychodząc naprzeciw coraz większemu zapotrzebowaniu na mikrokontrolery o znacznej mocy obliczeniowej i dużych zasobach pamięci zaprezentowała serię układów RX700. Jest to już czwarta (po RX100, RX200 i RX600) seria mikrokontrolerów w tej rodzinie. Pierwsza i w tej chwili jedyna podgrupa tej serii otrzymała nazwę RX71M.

Mikrokontrolery RX71M oparte są na rdzeniu RX V2 core, który może pracować z częstotliwością do 240 MHz (jes to dwukrotnie więcej niż najszybsze dotąd mikrokontrolery w rodzinie RX, a więc układy RX600). W warunkach pracy z maksymalną częstotliwością mikrokontrolery RX71M osiągają wydajność 480 DMIPS i uzyskują wynik testu Coremark na poziomie 1056 punktów.

Producent zwraca również uwagę na zintegrowaną w układach pamięć o znacznej pojemności. Jest to 512 kB pamięci RAM, 32 kB pamięci RAM z ECC, 8 kB pamięci Standby RAM, 64 kB pamięci Data Flash oraz – w zależności od modelu – od 2 do 4 MB pamięci Flash.

Mikrokontrolery RX71M prezentują się też imponująco pod względem możliwości komunikacyjnych. W układach zintegrowano kontrolery interfejsów: CAN, Ethernet, UART, I2C, SPI, USB i karty pamięci.

Wyposażenie uzupełniają peryferia analogowe (przetwornik A/C i C/A), liczniki (8-, 16- i 32-bitowe, zegar czasu rzeczywistego), generator PWM dedykowany do sterowania silnikiem, zasoby bezpieczeństwa (Watchdog, blok do obliczania CRC, moduł diagnostyki przetwornika A/C, zabezpieczenie pamięci i rejestrów, monitor sygnału zegarowego), blok szyfrowania AES/DES/SHA/RNG i inne peryferia.

Mikrokontrolery RX71M zaprojektowane zostały głównie z myślą o zastosowaniach przemysłowych, które wymagają mikrokontrolerów o znacznej mocy obliczeniowej, pozwalającej na wykonywanie aplikacji w czasie rzeczywistym. Przykładowe systemy docelowe to moduły komunikacji po liniach zasilania, inwertery napięcia, sterowniki wyświetlacza, drukarki, terminale POS, systemy HMI i sterowniki silnika.

Aplikacje dla mikrokontrolerów RX71M, podobnie jak dla innych układów z rodziny RX, można tworzyć przy wykorzystaniu środowiska programistycznego e2studio (autorskie rozwiązanie firmy Renesas oparte na platformie Eclipse) oraz Embedded Workbench for Renesas RX firmy IAR Systems. Systemy operacyjne czasu rzeczywistego (RTOS) oraz oprogramowanie middleware oferują partnerzy firmy Renesas: Micrium, Segger, CMX, Express Logic, RoweBots, port GmbH i FreeRTOS.

Mikrokontrolery RX71M są już dostępne w postaci próbek. Rozpoczęcie produkcji masowej tych układów zaplanowane zostało na czerwiec 2015 r.

Kontakt do przedstawiciela Renesas Electronics w Polsce: Maciej.Michna@renesas.com