Firma Silicon Labs prezentuje układy EZR32 – mikrokontroler z nadajnikiem/odbiornikiem ISM w jednej obudowie

Firma Silicon Labs podczas zakończonych już targów Embedded World zaprezentowała szereg nowych produktów. Jedną z nowości w ofercie tego producenta jest rodzina układów EZR32. Są to tak zwane mikrokontrolery bezprzewodowe, a więc jednoukładowe rozwiązania integrujące w sobie mikrokontroler i układ komunikacji bezprzewodowej.

Zastosowanym w EZR32 mikrokontrolerem jest produkt dobrze znany z oferty Silicon Labs – układ EFM32. W zależności od podgrupy EZR32, może to być mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M3 (podgrupa EZR32LG) lub Cortex-M4 z blokiem FPU i DSP (EZR32WG). Dostępne są modele z pamięcią Flash o pojemności od 64 do 256 kB. Pojemność pamięci SRAM to 32 kB. Peryferia mikrokontrolerowe układów EZR32 obejmują liczniki i układy czasowe, różnego typu interfejsy komunikacyjne, przetwornik A/C i C/A, kontroler czujników pojemnościowych, interfejs USB, blok szyfrujący AES i inne zasoby.

Nadajnik/odbiornik radiowy zintegrowany w układach EZR32 również pochodzi z oferty firmy Silicon Labs. Jest to układ EZRadio/EZRadioPRO pracujący w paśmie sub-GHz (142 – 1050 MHz) i obsługujący protokoły IEEE 802.15.4/4g, Wireless M-Bus, Wi-SUN i inne.

EZR32 sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest małe i energooszczędne rozwiązanie układowe do przetwarzania danych i komunikacji radiowej. Jako zastosowania swoich nowych układów firma Silicon Labs wskazuje liczniki zużycia mediów, bezprzewodowe sieci czujnikowe, automatykę budynkową, systemy bezpieczeństwa i zdalne sterowanie.

Aplikacje dla układów EZR32 można tworzyć za pomocą środowiska programistycznego Simplicity Studio udostępnianego przez firmę Silicon Labs. Producent przygotował również dla sowich nowych układów platformę sprzętową pozwalającą na tworzenie systemów prototypowych – EZR32 Wireless Starter Kits.

Układy EZR32 są już dostępne w sprzedaży. Cena jednostkowa zaczyna się od 2.71 USD dla zamówień 100 00 sztuk.

 

O autorze