EFM32 Happy Gecko – energooszczędne mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0+ i kontrolerem USB

Firma Silicon Labs rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów EFM32 o grupę układów nazwanych Happy Gecko. Jest to idealne rozwiązanie dla projektantów szukających mikrokontrolera z wbudowanym kontrolerem USB, o bardzo niskim poborze prądu.

Happy Gecko to mikrokontrolery oparte na rdzeniu ARM Cortex-M0+, który może pracować z częstotliwością maksymalną 24 MHz. W zależności od modelu, pojemność pamięci Flash może wynosić 32 lub 64 kB, a pamięci SRAM 4 lub 8 kB. Wyposażenie układów obejmuje nie tylko wspomniany już kontroler USB, ale też typowe peryferia mikrokontrolerowe, między innymi przetwornik A/C i C/A, komparatory, podukłady licznikowe (timer/counter, RTC, Watchdog) i interfejsy komunikacyjne (USART, I2C).

Cechą wyróżniającą mikrokontrolery Happy Gecko jest niski pobór prądu. Jest to przykładowo 0.9 ?A w trybie standby (z włączonym RTC i podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM) oraz 130 µA/MHz w normalnym trybie pracy (w warunkach wykonywania kodu – algorytm liczb pierwszych,  przy częstotliwości pracy 24 MHz).

Zastosowania układów Happy Gecko obejmują między innymi urządzenia USB zasilane z baterii oraz systemy pobierające energię z otoczenia (energy harvesting). Przykładowe produkty to inteligentne liczniki (np. wody i prądu), automatyka domowa i budynkowa, systemy alarmowe i urządzenia ubieralne.

Aplikacje dla mikrokontrolerów Happy Gecko można tworzyć korzystając ze środowiska mbed lub autorskiego środowiska firmy Silicon Labs – Simplicity Studio. Producent oferuje ponadto płytkę uruchomieniową Happy Gecko Starter Kit.

Mikrokontrolery Happy Gecko są już dostępne w sprzedaży. Producent oferuje układy w obudowie QFN z 24. lub 32. wyprowadzeniami, QFP z 48. wyprowadzeniami oraz CSP z 36. wyprowadzeniami. Cena mikrokontrolerów zaczyna się od 0.83 USD za sztukę (cena obowiązuje dla zamówień 10.000 sztuk). Zestaw Happy Gecko Starter Kit kosztuje 29 USD.

O autorze