LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

EFM32 Happy Gecko – energooszczędne mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0+ i kontrolerem USB

Firma Silicon Labs rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów EFM32 o grupę układów nazwanych Happy Gecko. Jest to idealne rozwiązanie dla projektantów szukających mikrokontrolera z wbudowanym kontrolerem USB, o bardzo niskim poborze prądu.

Happy Gecko to mikrokontrolery oparte na rdzeniu ARM Cortex-M0+, który może pracować z częstotliwością maksymalną 24 MHz. W zależności od modelu, pojemność pamięci Flash może wynosić 32 lub 64 kB, a pamięci SRAM 4 lub 8 kB. Wyposażenie układów obejmuje nie tylko wspomniany już kontroler USB, ale też typowe peryferia mikrokontrolerowe, między innymi przetwornik A/C i C/A, komparatory, podukłady licznikowe (timer/counter, RTC, Watchdog) i interfejsy komunikacyjne (USART, I2C).

Cechą wyróżniającą mikrokontrolery Happy Gecko jest niski pobór prądu. Jest to przykładowo 0.9 ?A w trybie standby (z włączonym RTC i podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM) oraz 130 µA/MHz w normalnym trybie pracy (w warunkach wykonywania kodu – algorytm liczb pierwszych,  przy częstotliwości pracy 24 MHz).

Zastosowania układów Happy Gecko obejmują między innymi urządzenia USB zasilane z baterii oraz systemy pobierające energię z otoczenia (energy harvesting). Przykładowe produkty to inteligentne liczniki (np. wody i prądu), automatyka domowa i budynkowa, systemy alarmowe i urządzenia ubieralne.

Aplikacje dla mikrokontrolerów Happy Gecko można tworzyć korzystając ze środowiska mbed lub autorskiego środowiska firmy Silicon Labs – Simplicity Studio. Producent oferuje ponadto płytkę uruchomieniową Happy Gecko Starter Kit.

Mikrokontrolery Happy Gecko są już dostępne w sprzedaży. Producent oferuje układy w obudowie QFN z 24. lub 32. wyprowadzeniami, QFP z 48. wyprowadzeniami oraz CSP z 36. wyprowadzeniami. Cena mikrokontrolerów zaczyna się od 0.83 USD za sztukę (cena obowiązuje dla zamówień 10.000 sztuk). Zestaw Happy Gecko Starter Kit kosztuje 29 USD.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!