Zestawy Rohde & Schwarz do testów urządzeń szerokopasmowych DOCSIS 3.1

Rohde & Schwarz wprowadza pierwsze rozwiązania do testów i produkcji komponentów i urządzeń elektronicznych oparte na DOCSIS 3.1. Opisywane zestawy testowe składają się z generatora sygnału R&S CLGD oraz analizatora sygnału i widma R&S FSW, który został wyposażony w nową opcję analizy sygnału po stronie odbiorczej.

Transmisja danych wysokiej rozdzielczości 4K UHD do domów klientów wymaga wysokich przepustowości. Rosną również wymagania usług IP. W takich obszarach znajdują zastosowanie technologie szerokopasmowe, jak DOCSIS 3.1. Nowy standard DOCSIS 3.1 pozwala uzyskać szybkości transferu na poziomie kilku Gb/s w przypadku transmisji korzystającej z protokołu IP w sieciach kablowych. Rohde & Schwarz oferuje generator sygnału R&S CLGD, przeznaczony do projektowania urządzeń sieciowych i testów odbiornika. Generator potrafi symulować scenariusze obciążenia kanału obejmujące DOCSIS 3.1, telewizyjne sygnały cyfrowe(J.83/A/B/C) i sygnały analogowe po stronie odbiorczej, a po stronie nadawczej sygnały DOCSIS 3.1 oraz DOCSIS 3.0. Typowe zastosowania generatora sygnału obejmują projektowanie szerokopasmowych tunerów, modemów kablowych i wyczerpujące testy odbiornika. Generator jest również odpowiedni do testów wzmacniaczy oraz konwerterów elektrycznych i optycznych pod kątem wymagań sygnałów DOCSIS 3.1.

Zakres częstotliwości dostępnych w R&S CLGD dla odbieranych transmisji to 47 do 1218 MHz (z rozszerzeniem do 1794 MHz). Urządzenie może jednocześnie generować do sześciu kanałów DOCSIS 3.1 na częstotliwości 192 MHz lub do 160 kanałów QAM. Możliwe jest również użycie kombinacji kanałów obu typów. Każdy poszczególny kanał jest modulowany w sposób ciągły w czasie rzeczywistym, co pozwala na pomiar stopy błędów (BER) w każdym kanale w całym zakresie częstotliwości bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w konfiguracji. Aby odtworzyć warunki występujące w rzeczywistości, generator symuluje interferencje różnych rodzajów, w tym addytywny szum Gaussowski (AWGN), zakłócenia impulsowe, mikroodbicia na linii z SCTE 40, zakłócenia wąskopasmowe i szum sieci 50/60 Hz.

Rozszerzenie T&S FSW-K192 przeznaczone dla analizatora sygnału i widma R&S FSW pozwala analizować odbierane sygnały DOCSIS 3.1 z multipleksacją OFDM. Program udostępnia funkcje, które znacząco upraszczają precyzyjną charakteryzację badanego urządzenia oraz diagnostykę błędów, pozwalając przeprowadzić analizę sygnałów szybko i niezawodnie. Typowe parametry sygnału DOCSIS 3.1 są wykrywane automatycznie, dzięki czemu użytkownicy bez szczegółowej znajomości standardu mogą dokonać wszystkich pomiarów jednym naciśnięciem guzika.

Szeroki zakres dynamiczny sprawia, że analizator sygnału i widma R&S FSW może w połączeniu z  rozszerzeniem R&S FSW-K192 mierzyć kluczowe parametry, które określają jakoś sygnału, z wysoka dokładnością. Dzięki szczątkowemu współczynnikowi błędów modulacji (MER) na poziomie 57 dB, R&S FSW8 wyznacza nowy standard na rynku. Dostępnych jest wiele trybów wizualizacji wyników pomiaru, można na przykład wyświetlić wartość MER na wszystkich kanałach OFDM sygnału DOCSIS 3.1. Pozwala to na łatwą obserwację interferencji i innych zjawisk w kanale transmisyjnym. Rozszerzenie R&S FSW-K192 może też dekodować wykryte symbole (LDPC oraz BCH), co pozwala na pomiary stopy błędów w kanałach DOCSIS 3.1.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze