LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Dekodowanie kanałów 8b/10b z oscyloskopem R&S RTO

Firma Rohde & Schwarz wzbogaciła oscyloskop R&S RTO o nowe możliwości dzięki rozszerzeniu, które pozwala na dekodowanie i analizę interfejsów z kodowaniem 8b/10b o szybkości do 6,25 Gb/s. Nowe rozszerzenie oprogramowania ma funkcje automatycznej konfiguracji, która pozwala ustawić wszystkie opcje za pomocą jednego naciśnięcia przycisku.

Nowe rozszerzenie R&S RTO-K52 umożliwia projektantom tworzenie, testowanie i znajdowanie błędów w modułach zawierających kanały z kodowaniem 8b/10b. Za pomocą jednego przycisku rozszerzenie R&S RTO pozwala automatycznie skonfigurować urządzenie, określając parametry kanału, próg decyzyjny i szybkość transferu. Dzięki temu projektanci mogą szybko rozpocząć pomiary. Każde z tych ustawień można następnie zmienić ręcznie.

Dekodowanie odbywa się z szybkością taktowania sygnału. Na podstawie charakterystycznych dla 8b/10b wartości bitów rejestrowanego przebiegu dekodowane są symbole danych i symbole kontrolne. Następnie te symbole są wyświetlane w przejrzystej formie, oznaczone różnymi kolorami. Listę zawartości protokołu można przedstawić w formie tabeli. Rozszerzenie obsługujące dekodowanie 8b/10b udostępnia zaawansowane funkcje wyszukiwania i nawigacji, dzięki którym można szybko odnaleźć konkretne fragmenty danych oraz wykryć błędne stany, takie jak nadmierne niezrównoważenie sekwencji.

Oscyloskop R&S RTO można wyzwalać sekwencją o długości do 128 bitów, co pozwala na precyzyjne wyzwalanie zadanymi ciągami. Opcjonalna funkcja odzyskiwania zegara sprzętowego R&S RTO-K13 HW-CDR pozwala uzyskać dokładne rezultaty dla sygnałów zegarowych zakodowanych w danych. Nowe rozwiązanie testowe umożliwia użytkownikom znalezienie korelacji między komendami interfejsu z kodowaniem 8b/10b a innymi sygnałami w obwodzie w zależności od czasu. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe wyodrębnienie stanów krytycznych oraz identyfikację błędów w projekcie systemu.

Magistrale z kodowaniem 8b/10b są powszechnie wykorzystywane w popularnych interfejsach USB 3.0 oraz PCIe i w wielu innych zastosowaniach. Warstwa fizyczna interfejsu MIPI UniPro w smartfonach oraz interfejsy wyświetlaczy, takie jak HDMI, również opierają się na kodowaniu 8b/10b. Standard ten jest wykorzystywane też w interfejsie CPRI (Common Public Radio Interface).

Rozszerzenie R&S RTO-K52 pozwalające na dekodowanie sygnałów 8b/10b jest już dostępne w ofercie Rohde & Schwarz.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.