LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

[IoT] TI SimpleLink: daleki zasięg przy małym poborze mocy

Firma Texas Instruments wprowadziła kolejny układ należący do energooszczędnej platformy SimpleLink, opracowanej do celów realizacji energooszczędnej łączności na duże odległości w ramach Internetu Przedmiotów (IoT). Mikrokontroler bezprzewodowy SimpleLink CC1310 działający z paśmie sub-GHz może pracować przez 20 lat w takich zastosowaniach, jak automatyka budynkowa i fabryczna, systemy alarmu i bezpieczeństwa, inteligentne sieci energetyczne i bezprzewodowe sieci czujnikowe. Więcej informacji o SimpleLink można uzyskać pod adresem www.ti.com/simplelinkulp.

Mikrokontrolery CC3310, zaprojektowane z myślą o energooszczędnej komunikacji na długie dystanse, odznaczają się wydłużonym czasem pracy na baterii dzięki zintegrowanemu mikrokontrolerowi radiowemu ARM Cortex-M3. Jest to kontroler czujników wyposażony w tryby obniżonego poboru mocy, który w trybie uśpienia pobiera prąd 0,6 uA i uzyskuje wynik 168 punktów w teście ULPBench. Mikrokontrolery CC3310 oferują wysoką czułość oraz możliwość pracy w obecności innych sygnałów, a także wydłużony zasięg, którym potrafią objąć obszar całego budynku, a nawet miasta – ich zasięg dochodzi do 20 km z użyciem pojedynczej baterii zegarkowej. Cechują się także wyższym poziomem integracji – mikrokontroler wielkości paznokcia oferuje więcej możliwości. Zawiera wbudowaną pamięć Flash i mieści się w obudowie QFN i wymiarach 4×4 mm.

Bezprzewodowy mikrokontroler SimpleLink CC1310 pracuje w pasmach ISM 315, 433, 470, 500, 868, 915 oraz 920 MHz. Dostępne będą modele w obudowach QFN o wymiarach 4×4, 5×5 oraz 7×7 mm. Układy dostępne obecnie pracują w pasmach 868, 915 oraz 920 MHz i mieszczą się w obudowie 7×7 mm. Ich ceny są następujące (przy zamówieniach 1000 sztuk):
–  CC1310F32: 2,80 USD
–  CC1310F64: 3,20 USD
–  CC1310F128: 3,60 USD

TI ułatwia implementację bezprzewodowego mikrokontrolera SimpleLink CC3310, zapewniając oprogramowanie dostosowane do potrzeb projektantów. Obecnie dostępne oprogramowanie obejmuje przykłady komunikacji punkt-punkt z wykorzystaniem EasyLink i stosu protokołów M-Bus oraz systemu TI RTOS, jak również stos protokołów topologii siatki Contiki 6LoWPAN. Projektanci będą również mieli dostęp do narzędzi projektowych, projektów referencyjnych, kursów online i wsparcia społeczności E2E w celu ułatwienia procesu projektowania. TI oferuje różne pojemności pamięci dla różnych objętości kodu: 32 kB, 64 kB lub 128 kB.

W TI oraz u autoryzowanych dystrybutorów są już dostępne zestawy projektowe oparte na bezprzewodowych mikrokontrolerach pasma sub-GHz SimpleLink CC1310:
–  CC131DK: 299 USD za komplet układu RF sub-GHz, oprogramowania i platformy projektowej RF
–  CC131EMK: 99 USD za dwa moduły demonstracyjne CC1310, dwie anteny i instrukcję uruchomienia

Na stronie producenta zamieszczono szereg informacji, które pozwalają poznać zalety energooszczędnych bezprzewodowych mikrokontrolerów TI, zrozumieć korzyści płynące z wykorzystania pasma sub-GHz w transmisjach na duże odległości, a inżynierowie zainteresowani najnowszymi informacjami o rozwiązaniach TI dla łączności mogą subskrybować blog ConnecTIng Wirelessly.

Oferta energooszczędnych układów łączności bezprzewodowej TI SimpleLink – bezprzewodowych mikrokontrolerów oraz bezprzewodowych procesorów sieciowych (WNP) dla szerokiego rynku systemów wbudowanych – pozwala swobodniej projektować i łatwiej podłączyć dowolne urządzenie do Internetu Przedmiotów (IoT). Produkty SimpleLink obsługują 14 standardów i technologii, w tym Bluetooth Smart, Wi-Fi, 6Lo WPAN ZiGBee oraz sub 1-GHz.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.ti.com/simplelink.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!