Nowy przenośny analizator R&S Spectrum Rider

Firma Rohde & Schwarz przedstawia zupełnie nowy, przenośny analizator widma o bardzo małej wadze i długim czasie pracy na baterii – R&S Spectrum Rider. Zapewnia on stabilną pracę i wysoką dokładność pomiarów w laboratorium i w terenie. Duże przyciski i ekran dotykowy sprawiają, że bardzo łatwo się nim posługiwać. Przyrząd podstawowy pracuje w paśmie częstotliwości od 5 kHz do 2 GHz. Zakres pracy można rozszerzyć do 3 GHz i 4 GHz, wprowadzając kod aktywujący.

Wszechstronny przyrząd R&S Spectrum Rider opracowany przez Rohde & Schwarz jest pomocny podczas instalacji i konserwacji nadajników radiowych. Może on również służyć jako laboratoryjny przyrząd pomiarowy podczas projektowania i serwisowania urządzeń. Wysoka czułość na poziomie -160 dBm oraz dokładność pomiaru ok. 0,5 dB w zakresie 10 MHz – 3 GHz sprawiają, że R&S Spectrum Rider odznacza się wśród urządzeń tej klasy znakomitymi parametrami.

Zakres częstotliwości analizatora R&S Spectrum Rider można zwiększyć poprzez aktywację rozszerzenia – jest to funkcja niespotykana w tej klasie przyrządów. Podstawowy model pokrywa zakres pasma od 5 kHz do 2 GHz, który można rozszerzyć do 3 lub 4 GHz. Pozwala to na zastosowania wymagające wyższych częstotliwości, takich jak pomiar sygnałów radiowych powyżej 2 GHz lub sygnałów powyżej 3 GHz w paśmie TD-LTE.

Rohde & Schwarz zoptymalizował R&S Spectrum Rider pod kątem przenośności. Urządzenie jest lekkie (2,5 kg) i może pracować na baterii do 8 godzin – co oznacza całodniową pracę bez ładowania. Podświetlana klawiatura pozwala korzystać z urządzenia w ciemności, a matowy ekran ma tryb dzienny zapewniający dobrą czytelność w pełnym słońcu. R&S Spectrum Rider był testowany w terenie i spełnia wymagania normy MIL-PRF-28800F klasy 2. Jego interfejsy i porty są odpowiednio zabezpieczone.

Przyrząd jest pierwszym na rynku ręcznym analizatorem widma wyposażonym w duży, pojemnościowy ekran dotykowy. Pozwala on w łatwy i intuicyjny sposób dostosować ustawienia takie jak częstotliwość, wyświetlany zakres i poziom referencyjny, jak również ustawiać markery. Duże przyciski i praktyczne wielofunkcyjne pokrętło pozwalają na łatwą pracę w rękawicach w środowisku zewnętrznym. Przenośny analizator widma może być sterowany zdalnie za pośrednictwem łącza USB lub LAN. Wbudowany kreator pozwala zautomatyzować pomiary, skracając ich czas i pozwalając początkującym użytkownikom o małym doświadczeniu dokonywać pomiarów sygnałów radiowych. Konfiguracja i wyniki są zapisywane na karcie microSD o pojemności 32 GB.

Analizator widma R&S ma kilka praktycznych opcji, dzięki czemu jest przydatnym narzędziem w różnych obszarach przemysłu. Dostępne opcje obejmują między innymi pomiar mocy szczytowej i średniej. Przyrząd przyda się zarówno technikom pracującym w terenie, jak i inżynierom w laboratorium. Jest on pomocny w zastosowaniach pomiarowych w przemyśle lotniczym i obronnym, komunikacji bezprzewodowej i podczas testowania norm.

Firma Rohde & Schwarz przeprowadziła pierwszą publiczną demonstrację analizatora R&S Spectrum Rider podczas międzynarodowych targów Productronica w Monachium w dniach 10-13 listopada (hala A1, stoisko 375). R&S Spectrum Rider stanowi rozszerzenie portfolio Value Instruments – atrakcyjnych cenowo przyrządów pomiarowych o wysokiej jakości.  Produkt jest już dostępny u Rohde & Schwarz oraz u wybranych partnerów dystrybucji pod nazwą R&S Spectrum Rider FPH.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem
https://www.rohde-schwarz.com/product/fph-productstartpage_63493-147712.html

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze