Pierwszy komercyjny tester kanałów 5G od Rohde & Schwarz

Rozwój sieci zapoczątkowany przez GSM następuje w gwałtownym tempie. Piąta odsłona sieci mobilnych (5G) stanowi dla producentów stacji bazowych i urządzeń mobilnych wyzwanie z powodu kanałów radiowych zależnych od czasu utworzenia i lokalizacji. W tym celu firma Rohde & Schwarz opracowała rozwiązanie do charakteryzacji widma w systemie 5G. Zestaw testowy składa się z analizatora sygnału i widma, wektorowego generatora sygnałów oraz nowego oprogramowania testowego R&S TS-5GCS. Użytkownicy mogą wybrać model generatora i analizatora w zależności od wymagań na częstotliwość i pasmo kanałów.

Dwie cechy technologii 5G odróżniają ją od poprzednich generacji. Po pierwsze, komunikacja radiowa następnej generacji wykorzystuje nowe pasma częstotliwości w zakresie fal milimetrowych i mikrofal. Po drugie, dostępne jest szersze pasmo sygnału. Nowe kanały komunikacji bezprzewodowej będą wymagały wyczerpującej analizy, aby zapewnić ich optymalne wykorzystanie. Podstawową metodą jest w tym wypadku sondowanie kanału. Za pomocą oprogramowania do sondowania kanału R&S RS-5GCS wraz z analizatorem sygnału i widma R&S FSW i wektorowym generatorem sygnałów R&S SMW200A możliwe jest wygodne zmierzenie charakterystyk kanałów w wysokich pasmach.

Pasmo pracy przyrządu R&S SMW200A to 40 GHz. Stanowi on źródło sygnału sondującego. Natomiast R&S FSW odgrywa rolę odbiornika i może pracować na różnych częstotliwościach z różną szerokością pasma. Przykładowo, model R&S FSW85 pozwala na analizę sygnałów sondujących do częstotliwości 85 GHz bez użycia zewnętrznego mieszacza. Dodatkowe rozszerzenie R&S FSW85-B2000 powala na analizę sygnałów o szerokości pasma do 2 GHz. Połączenie częstotliwości nośnej 85 GHz oraz szerokość pasma 2 GHz to unikalne rozwiązanie w skali rynku.

Użytkownicy chcą poznać dokładną charakterystykę drogi transmisji, aby zbadać szerokopasmowe sygnały radiowe przesyłane między nadajnikiem a odbiornikiem. Sondowanie kanałów pozwala określić odpowiedź impulsową kanału transmisyjnego lub kanału radia przenośnego. Oprogramowanie R&S TS-5GCS w postaci aplikacji PC wyznacza odpowiedź impulsową kanału, która dostarcza informacji o wpływie obserwowanego kanału na dany sygnał radiowy. Wpływ ten może się objawić w postaci echa powstałego na skutek odbić, cienia rzucanego przez budynki czy drzewa oraz wpływu efektów pogodowych. Oparte na środowisku Matlab programowanie R&S TS-5GCS automatycznie wczytuje dane kwadraturowe z odbiornika R&S FSW. Następnie wyznacza korelację sygnału odebranego z oryginalną nadaną sekwencją, aby wyznaczyć odpowiedź impulsową kanału. Dane uzyskane z pomiaru są przedstawiane w formie graficznej.

Oprogramowanie R&S TS-5GCS zawiera bogaty wybór standardowych sygnałów sondujących, takich jak znany z radiolokacji sygnał FMCW (chirp). Wykorzystanie tych sygnałów do sondowania kanału pozwala użytkownikom na optymalizację procesu pod kątem czystości widmowej oraz współczynnika szczytu Sygnały sondujące można wiernie odtworzyć za pomocą generatora R&S SMW200A.

Rozwiązanie R&S TS-5GCS do sondowania kanałów 5G jest już dostępne w ofercie Rohde & Schwarz.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze