Unikalne wpinane moduły do tworzenia urządzeń Bluetooth Smart bez lutowania

Moduł open-source OSHChip wykorzystujący układ typu system-on-chip nRF51822 firmy Nordic Semiconductor mieści się w nietypowej obudowie DIP z 16-wyprowadzeniami. Obudowa ma wyprowadzenia w postaci bolców, które można zamocować bezpośrednio w standardowych płytkach uniwersalnych bez lutowania. Jest to bardziej wygodne, niż lutowanie ich do dodatkowej płytki, która jest następnie łączona z płytką uniwersalną.

Firma Nordic Semiconductor ogłosiła, że dzięki niezależnemu modułowi open-source można tworzyć własne prototypy urządzeń bezprzewodowych opartych na układach Nordic. Możliwa jest komunikacja za pomocą protokołu Bluetooth Smart na częstotliwości 2,4 GHz lub własne rozwiązania. Budowa urządzeń prototypowych jest prosta – moduł wpina się bezpośrednio do każdej standardowej płytki używanej przez producentów i hobbystów.

Autorem modułu OSHChip (OSH – „open source hardware”) i założycielem start-upu jest projektant i hobbysta ze Stanów Philip Freidin. Moduł zawiera układ typu system-on-chip (SoC) Nordic nRF51822. Moduł ten pozwala nie tylko wyeliminować potrzebę lutowania, ale też cechuje się małymi rozmiarami. Wymiary 1,98 x 0,89 cm oznaczają powierzchnię mniejszą, niż 5% powierzchni Arduino UNO lub 22% Arduino Nano. Aby stworzyć OSHChip, Freidin musiał zaprojektować własne wyprowadzenia, które byłyby kompatybilne z większością dostępnych płytek uniwersalnych. Freidin powiedział również, że bez układu Nordic nRF51822 nie byłby w stanie stworzyć modułu o tak małych wymiarach.

Moduł OSHChip może być programowany i debugowany w środowisku Keil za pomocą dedykowanej płytki. Możliwe jest programowanie przez USB metodą przeciągnij-i-upuść, debugowanie przez port SWD i dwukierunkowa komunikacja szeregowa.

Freidin mówił także o planach, aby uczynić open-source cały moduł OSHChip – wliczając w to schematy, pliki Gerbera i listę materiałową. Przewiduje też, że w przyszłości zostanie dodana możliwość programowania bezprzewodowego oraz przykładowe aplikacje dla platform iPhone i Android.

Informacje o module OSHChip i układzie programatora/debuggera oraz ich cenie i dostępności można znaleźć pod adresem http://oshchip.org/.

O autorze