Nowy oscyloskop R&S RTO2000 – urządzenie wyjątkowe

Projektanci układów elektronicznych chcą przeprowadzać złożone zadania pomiarowe szybko i bez komplikacji. Potrzebują do tego wydajnego, wielofunkcyjnego i łatwego w obsłudze oscyloskopu laboratoryjnego. Nowy model R&S RTO2000 spełnia te wymagania.

Podczas targów Embedded World 2016 w Norymberdze firma Rohde & Schwarz zaprezentowała model R&S RTO2000, najbardziej kompaktowy oscyloskop laboratoryjny pracujący w wielu domenach sygnałowych. Może on służyć do testów zaawansowanych systemów wbudowanych, na przykład do analizy złożonych układów zasilania i procesora współpracującego z czujnikami. Przyrząd R&S RTO2000 wyświetla zależności czasu, częstotliwości, poziomów logicznych oraz protokołów w sposób niedostępny dla innych oscyloskopów.

Za pomocą analogowych kanałów wejściowych użytkownik może jednocześnie obserwować sygnał w domenie czasu i częstotliwości (również jako spektrogram). Ostatnio dodane funkcje, takie jak lista maksimów czy detekcja maksimów i logarytmiczny wyświetlacz poprawiają użyteczność analizy częstotliwości.

Nowe funkcje wyzwalania strefą pozwalają rozdzielić zdarzenia w domenie czasu oraz częstotliwości. Użytkownicy mogą zdefiniować do 8 stref dowolnych kształtów. Wyzwolenie następuje, gdy sygnał wejściowy przekracza brzeg strefy. Pozwala to na przykład łatwo wykryć zaburzenia widma podczas badania interferencji elektromagnetycznych lub rozdzielić w czasie cykle zapisu i odczytu nośnika.

Jest to pierwszy oscyloskop w tej klasie, który oferuje rozmiar pamięci do 2 miliardów próbek (2 GS). Jest to użyteczne wraz z funkcją historii, która zapewnia swobodny dostęp do wcześniej zarejestrowanych przebiegów. Znaczniki czasu ustawiane w momencie wyzwalania pozwalają na wyznaczenie korelacji w czasie. Użytkownicy mogą przeglądać wszystkie zapisane sygnały i analizować je za pomocą takich narzędzi, jak powiększenie, funkcje pomiarowe matematyczne oraz analiza widma. Przetwarzanie sygnałów w układzie specjalizowanym (ASIC) i inteligentne zarządzanie pamięcią zapewniają płynną obsługę długich impulsów i sekwencji protokołów.

Nowe oscyloskopy R&S RTO2000 mają niespotykane możliwości. W trybie wysokiej rozdzielczości (HD) rozdzielczość pionowa wynosi do 16 bitów, co pozwala zaobserwować szczegóły sygnałów. Tryb HD uruchamia jednocześnie regulowany filtr dolnoprzepustowy za przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Użytkownicy mogą wyzwalać pomiar na każdym, nawet najmniejszym szczególe sygnału.

Możliwość rejestracji miliona przebiegów na sekundę jest nowym standardem w tej klasie oscyloskopów. Użytkownicy będą mogli szybko wykryć również rzadkie sygnały. Model R&S RTO2000 zapewnia analizę z dużą szybkością nawet, gdy włączony jest histogram i funkcja maski.

Udoskonalony interfejs użytkownika sprawia, że obsługa R&S RTO2000 jest bardzo prosta. Dzięki czytelnemu pojemnościowemu ekranowi dotykowemu o przekątnej 12,1 cala, rozpoznawaniu gestów i kolorowym kontrolkom użytkownicy są w stanie łatwo skonfigurować przyrząd do każdego zadania pomiarowego. Użytkownicy mogą dostosować wyświetlanie przebiegów dzięki funkcji SmartGrid. Dostęp do ważnych funkcji jest szybki dzięki paskowi narzędzi. Dokumentacja wyników pomiarów i konfiguracja ustawień urządzenia są dostępne za pomocą jednego naciśnięcia przycisku. Widok aplikacji umożliwia obsługę wszystkich dostępnych aplikacji, takich jak funkcje wyzwalania i dekodowanie, testy zgodności i integralności sygnałowej, analiza kwadraturowa (I/Q), a nawet narzędzi projektowych wybranych przez użytkownika.

Oscyloskop R&S RTO2000 jest już dostępny u Rohde & Schwarz w wersji z 2. lub 4. kanałami. Do wyboru są modele z pasmem 1, 2, 3 lub 4 GHz.

Dodatkowe informacje o oscyloskopach znajdują się pod adresem https://www.scope-of-the-art.com.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

 

O autorze