Konwerter z USB na I2C/UART jako automatycznie rozpoznawane urządzenie peryferyjne

Większość tego typu układów wymaga od użytkownika zainstalowania zewnętrznych sterowników. Teraz jednak FTDI oferuje układ klasy HID, który zostanie rozpoznany i obsłużony przez większość systemów operacyjnych.

Układ FT260 jako standardowe urządzenie HID zostanie automatycznie wykryty przez wszystkie wersje systemu Windows od wersji XP włącznie, przez system Mac OS X a także przez Linuksa (w tym także Androida).

Konwerter jest zgodny ze wersją 2.0 standardu USB i obsługuje wszystkie wersje I2C poza najszybszą UFm (ang. Ultra Fast-mode). W praktyce oznacza to możliwość komunikacji z z szybkością do 3 Mbps z urządzeniami wykorzystującymi ten protokół. Jeśli użytkownik będzie korzystał z protokołu UART, to będzie dysponował zegarem taktującym dane z częstotliwością od 1,2 kHz do 12 MHz. Wyjścia mogą zostać skonfigurowane do pracy z dowolnym standardem wyprowadzeń interfejsu szeregowego: RS232/RS422/RS485. Układ nie wymaga zewnętrznego źródła taktowania i sam wytwarza wewnętrzny sygnał zegarowy o częstotliwości do 48 MHz.

Do zasilania FT260 wymagane jest napięcie od 1,8 V do 3,3 V, przy najszybszej transmisji układ będzie pobierał około 23,6 mA. Jednak w stanie uśpienia (sterowanym przez linie USB) pobór prądu spada do ok. 356 ?A. Do zasilania można wykorzystać magistralę USB lub podłączyć zewnętrzne źródło energii.

Zastosowania nowego układu są bardzo liczne. Dzięki małemu opakowaniu w 28-pinową obudowę WQFN może on zostać użyty jako uniwersalny element łączący projekty oparte o mikrokontroler lub układ programowalny z urządzeniami obsługującymi protokół USB.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze