Kompletna charakteryzacja RF urządzeń Bluetooth Low Energy

Tester komunikacji bezprzewodowej R&S CMW oferuje rozbudowane możliwości testów parametrycznych. Ta elastyczna platforma znakomicie nadaje się do projektowania i badania układów i modułów Bluetooth Low Energy (LE)


 

Zadanie

Skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek, obniżenie kosztów i zwiększenie osiągów są zawsze celami projektantów urządzeń zgodnych z Bluetooth. Wymagania poszczególnych produktów zazwyczaj wpływają na decyzję o zastosowaniu gotowego do użycia modułu lub układu i odpowiedniej anteny.

Produkty wykorzystujące Bluetooth muszą być zgodne ze standardami i regulacjami urzędowymi, aby zachować kompatybilność z innymi urządzeniami Bluetooth. Organizacje Bluetooth SIG oraz FCC wymagają oficjalnych certyfikatów nadawanych przez ośrodki testowe Bluetooth (BQTF), aby produkt został dopuszczony do sprzedaży.

 

Rozwiązanie pomiarowo-testowe

Testery komunikacji radiowej R&S CMW firmy Rohde & Schwarz to kompletne urządzenia, które mają zastosowanie na różnych etapach pracy – od projektowania i certyfikacji do produkcji. Stowarzyszenie Bluetooth SIG wymienia przyrząd R&S CMW jako sprawdzony produkt do testów RF.

Konfiguracja testowa jest łatwa i bezproblemowa. Dostępny jest bezpośredni tryb testowy Bluetooth LE (zwany również Bluetooth Smart), który konfiguruje przyrząd R&S CMW do nadawania i odbierania pakietów testowych. Wielofunkcyjny tryb ewaluacji znacząco skraca czas testu dzięki użyciu identycznego ciągu danych testowych do równoległych pomiarów nadajnika pod względem mocy, modulacji, widma i innych parametrów. Zapewnia to szczegółowy wgląd w przebieg funkcji nadajnika, ponieważ wszystkie mierzone parametry są skorelowane. Powiększenie wyników pomiarów umożliwia poznanie dalszych szczegółów. Bardzo szybkie pomiary widma za pomocą przyrządu R&S CMW pozwalają skrócić czas projektowania.

 

 

Wielofunkcyjny tryb ewaluacji znacznie skraca czas testu

 

Tester R&S CMW realizuje również scenariusze testowe Bluetooth związane z certyfikacją, wliczając w to test emisji w zakresie pasma. Niektóre scenariusze testowe wymagają dodatkowego generatora sygnału, takiego jak generator częstotliwości radiowych R&S SGS100A. Zastosowanie sekwencera R&S CMWrun pozwala na pełną automatyzację testów zgodności z użyciem Bluetooth LE.

Przyjazna dla użytkownika konfiguracja testów R&S CMW sprawnie pozwala wykonać wszystkie pomiary Bluetooth, od złożonych badań laboratoryjnych i testów zgodności do szybkich testów w fazie produkcji.

Funkcjonalność przyrządu wraz z wieloma różnorodnymi rozszerzeniami sprzętowymi i programowym zapewnia doskonałe dopasowanie do potrzeb każdego testu i pomiaru. Przykładowe zastosowania obejmują dodatkowe testy tradycyjnego Bluetooth z transmisją radiową i bez transmisji (non-signaling), standardów WLAN i komórkowych, takich jak LTE/LTE-A, WCDMA oraz GSM – wszystko z pomocą jednego tylko przyrządu.

Najważniejsze cechy R&S CMW oraz R&S CMWrun:

  • Zalecany przez Bluetooth SIG do testów RF
  • Bardzo szybkie pomiary widma
  • Standardowo instalowane rozszerzenie Bluetooth 4.2
  • Obsługa wszystkich scenariuszy testowych wymienionych w specyfikacji RF PHY Bluetooth, również emisji w zakresie pasma
  • Platforma zgodna z najnowszymi rozwiązaniami

Modele R&S CMW500/290/270 wraz z oprogramowaniem R&S CMWrun obsługują wszystkie scenariusze testowe Bluetooth RF:

Testy nadajnika Bluetooth® LE (TRM-LE)
TP/TRM-LE/CA/BV-01-C Moc wyjściowa
TP/TRM-LE/CA/BV-02-C (1)
TP/TRM-LE/CA/BV-03-C Emisja w paśmie
TP/TRM-LE/CA/BV-04-C (1)
TP/TRM-LE/CA/BV-05-C Charakterystyka modulacji
TP/TRM-LE/CA/BV-06-C Przesunięcie i dryft częstotliwości nośnej
TP/TRM-LE/CA/BV-07-C (1)

 

Testy odbiornika Bluetooth® LE (RCV-LE)
TP/RCV-LE/CA/BV-01-C Czułość odbiornika
TP/RCV-LE/CA/BV-02-C (1)
TP/RCV-LE/CA/BV-03-C Selektywność i współczynnik SIR
TP/RCV-LE/CA/BV-04-C (2) Charakterystyka zaporowa
TP/RCV-LE/CA/BV-05-C (2) Charakterystyka intermodulacji
TP/RCV-LE/CA/BV-06-C Maksymalny poziom sygnału wejściowego
TP/RCV-LE/CA/BV-07-C Raport o stopie błędów pakietów (PER)

 

Ad 1. Test usunięty ze specyfikacji RF PHY Bluetooth z dniem 22. grudnia 2015.

Ad 2. Wymagane stosowanie dodatkowego generatora sygnałowego.

Więcej informacji: www.rohde-schwarz.com/product/CMW500 i www.rohde-schwarz.com/product/SGS100A .

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze