Miniaturowy układ do komunikacji GSM i nawigacji satelitarnej od firmy Quectel

quectel_mc60

Powoli odchodzą czasy, kiedy skrót GPS był tożsamy z pojęciem nawigacji satelitarnej. Obok amerykańskiego systemu powszechnie dostępne są teraz także rosyjski GLONASS oraz chiński BeiDou. Ze wszystkich trzech korzysta moduł MC60 – najnowszy produkt firmy Quectel.

Choć nie widać tego, kiedy patrzy się w niebo, to na pewno możne przyjść to na myśl w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych – nad naszymi głowami krążą liczne satelity, które potrafią zlokalizować obiekt komunikując się z coraz mniejszymi modułami elektronicznymi na Ziemi. Quectel bije kolejne rekordy oferując układ o rozmiarach zaledwie 18,7 mm x 15,8 mm x 2,1 mm. MC60 jest w stanie korzystać z aż trzech dostępnych systemów satelitarnych, a także obsługuje trzy zakresy pasma GSM 850/900/1800/1900 MHz umożliwiając komunikację z sieciami komórkowymi na całym świecie z wyłączeniem Korei Płd. i Japonii.

Producent gwarantuje bardzo dobre parametry działania układu. Pozycja użytkownika może być określona z dokładnością poniżej 2,5 m. Dzięki wykorzystaniu technologii EASY (Embedded Assist System), pozwalającej na przewidywanie orbit satelitów, pozycję uzyskamy maksymalnie do 15 s po włączeniu układu „na zimno”. Jeśli układ był używany w niedalekiej przeszłości pozycja będzie dostępna w najgorszym wypadku po 5 sekundach.

Z układu MC60 wyprowadzono szereg interfejsów komunikacyjnych. Oprócz dwóch interfejsów SIM, mamy także możliwość podłączenia karty SD, skorzystania z uniwersalnego protokołu UART, Bluetooth i wielu innych. Moduł pracuje przy napięciu zasilania w zakresie od 3,3 V do 4,6 V.

Quectel liczy na zainteresowanie ze strony producentów urządzeń nawigacji samochodowej i urządzeń osobistych typu smartfon, smartwatch. W kręgu potencjalnych klientów znaleźli się również producenci wszelkiego rodzaju urządzeń umożliwiających śledzenie pozycji – np. w sporcie lub przy opiece nad zwierzętami.

Dystrybutorem produktów firmy Quectel w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.