[PROJEKT] Wielokanałowy termometr i termostat z wyświetlaczem OLED [2]

List. 17. Funkcja ekran 2

Ekran 3 używa największej czcionki do wyświetlania temperatury z pierwszego czujnika na liście. Oprócz wartości cyfrowej w dolnej części wyświetlacza pojawia się cos w rodzaju analogowego wskaźnika tendencji zmian temperatury. Po każdym pomiarze odczytana wartość jest reprezentowana przez słupek o szerokości 2 pikseli i wysokości od 1 do 24 pikseli.

Założyłem, że temperatura pokojowa będzie się zmieniać od +18stC do +30stC z rozdzielczością co 0.5stC. Daje nam to 12stopni z rozdzielczością 0,5 stopnia czyli 24 zmiany co 0,5stC. Przyrost o 0,5stC powoduje zwiększenie wysokości słupka o 1 piksel. W podobny sposób można dobrać zmianę długości słupków dla innego zakresu temperatur.

Maksymalna wysokość słupków (24 piksele) jest podyktowana rozdzielczością i wielkością matrycy wyświetlacza. Zwiększenie maksymalnej wysokości o kolejne 8 pikseli, a co za tym idzie zwiększenie dokładność wskazań nie było możliwe do wyświetlenia.

Funkcja termostatu

Termometr ma wbudowaną funkcję termostatu z histerezą. Działanie termostatu określają: kanał pomiarowy do którego termostat jest podłączony, temperatura progowa Tt i wartość histerezy. Jeżeli podczas inicjalizacji temperatura jest niższa od temperatury progowej Tt, to przekaźnik jest załączony. Załóżmy, że temperatura rośnie i osiąga wartość Tt. Wtedy przekaźnik się wyłącza i jest wyłączony do momentu, kiedy temperatura nie spadnie do wartości Tt-Th – rysunek 2. Wprowadzenie histerezy jest niezbędne, bo w przeciwnym przypadku niewielkie zmiany temperatury w pobliżu Tt powodowałyby ciągłe załączanie i wyłączanie przekaźnika.

Rys. 2. Okno histerezy termostatu
Rys. 2. Okno histerezy termostatu

Termostat jest w pełni programowany. Można ustawić histerezę od 0,1oC do 2,5oC z krokiem co 0,1oC, oraz temperaturę progową w całym zakresie pomiarowym. Do programowania jest przeznaczony ekran4 (rysunek poniżej). Można go wywołać z każdego z ekranów pomiaru temperatury przez obrót ośki impulsatora w dowolna stronę.

O autorze