[PROJEKT] Wielokanałowy termometr i termostat z wyświetlaczem OLED [2]

06

Programowanie termostatu rozpoczynamy od wybrania kanału pomiarowego. Termometr wcześniej wykrył ile ma dołączonych czujników i nie można wybrać kanału wyższego niż maksymalny numer wykrytego kanału. Wszystkie parametry ustawia się przez obracanie, a zatwierdza się przyciśnięciem ośki impulsatora. Po ustawieniu kanału przechodzimy do ustawiania histerezy, a następnie do ustawiania temperatury progowej. Nastawy są zapisywane do pamięci EEPROM i dotwarzane po włączeniu zasilania. Procedura sprawdzania termostatu została pokazana na listingu 18.

List. 18. Funkcja termostatowa

Funkcja CheckTermostat jest wywoływana po każdym cyklu pomiaru temperatury. Jej argumentem jest wartość temperatury zmierzona w zaprogramowanym kanale pomiarowym. Termostat działa w zaprogramowanym kanale pomiarowym niezależnie od wybranego ekranu wyświetlania temperatury. Jeżeli wybierzemy ekran 1 ze wszystkimi mierzonymi temperaturami, to po zadziałaniu termostatu (przekaźnik załączony) w wierszu z temperaturą kanału, do którego przypisano funkcje termostatu pojawi się symbol gwiazdki – rysunek poniżej.

07

Jeżeli mamy podłączone 4 czujniki i termostat jest przypisany do kanału 4, a wyświetlamy pierwsze dwie temperatury ekranem 2, to termostat będzie działał, ale na ekranie nie będzie żadnej informacji o tym czy przekaźnik zadziałał czy nie. Jeżeli termostat będzie w kanale 1, lub 2 to symbol gwiazdki pojawi się przy wyświetlanych temperaturach.

O autorze