LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

[LOGO! 8] Przykład aplikacji: zdalny dostęp do LOGO! za pomocą aplikacji dla Androida/iOS

na-poczatek

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów aplikacyjnych o LOGO! przygotowanych przez naszą redakcję.

We wcześniej opublikowanym artykule pokazaliśmy fragment sieciowych możliwości LOGO! 8, które bazowały na serwerze HTTP wbudowanym w sterownik. Firma Siemens zadbała także o użytkowników urządzeń mobilnych z Androidem i iOS – dzięki specjalnej, dostępnej bezpłatnie, aplikacji użytkownik LOGO! 8 może nie tylko monitorować stan wejść, wyjść i zmiennych programu, ale także samodzielnie zaprojektować zdalny, graficzny panel HMI.

logo-8-zestaw-startowy-promo

W artykule przedstawimy androidową wersję aplikacji LOGO!, która wymaga użycia systemu w wersji powyżej 4.0. Z oprogramowania mogą korzystać użytkownicy LOGO! 0BA8 oraz 0BA7, przy czym w przypadku współpracy z LOGO! 0BA7 nie ma możliwości wyświetlania w aplikacji stron generowanych przez serwer HTTP.

Aplikacja LOGO! jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play. Bezpłatna wersja ma ograniczenie polegające na udostępnieniu użytkownikom po jednym elemencie kontrolnym (nastawnik/wskaźnik/monitor wartości). W przypadku konieczności użycia większej ich liczby trzeba je kupić, a jednorazowa opłata za pojedynczy typ elementu kontrolnego wynosi ok. 2 EUR (zakupy w aplikacji). Oprogramowanie jest dostępne w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej. Instalacja na telefonie lub tablecie przebiega standardowo, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.

Za pomocą aplikacji LOGO! użytkownik może zdalnie:

  • sprawdzić stany linii wejściowych i wyjściowych sterownika (także za pomocą kontrolek graficznych, np. nastawników suwakowych czy wskaźników wychyłowych),
  • zweryfikować i zmienić stan pracy sterownika (RUN/STOP),
  • sprawdzić stany/wartości zmiennych lub tagów (odczyt w postaci listy do 20 elementów),
  • sprawdzić trendy wartości wybranych tagów (w postaci wielowartościowych wykresów),
  • ustawić czas i datę w sterowniku,
  • wyświetlić stronę serwera HTTP wbudowanego z LOGO! 0BA8.

Wszystkie te operacje mogą być wykonywane w sieci lokalnej lub poprzez Internet z użyciem adresu IP (jeżeli dysponujemy adresem statycznym) lub serwisu monitorującego zmiany adresu dynamicznego, jak na przykład DynDNS (dyn.com).

W artykule pokażemy prostą aplikację działającą zdalnie, za pomocą której użytkownik będzie mógł monitorować dwa parametry działania sterownika podlewania ogródka zrealizowanego na LOGO!, który opisaliśmy artykule.

Rys. 1

Rys. 1

Zaczynamy od skonfigurowania zgody na dostęp do sterownika przez aplikację LOGO! App. W tym celu wybieramy w menu pakietu LOGO!Soft Comfort opcję Tools>Transfer>Access control… (rysunek 1), co inicjuje próbę połączenia się ze sterownikiem (rysunek 2). Sterownik możemy wybrać z książki adresowej (jej okno widać na rysunku 2), podać adres IP docelowego sterownika ręcznie lub pozwolić oprogramowaniu wyszukać LOGO! dostępne w sieci.

Rys. 2

Rys. 2

Rys. 3

Rys. 3

Podczas łączenia z LOGO! oprogramowanie proponuje przełączenie LOGO! w tryb STOP (rysunek 3) – oczywiście tylko wtedy, gdy sterownik jest w trybie RUN. Jest to konieczne, ponieważ modyfikacje na tagach i zmiennych podczas pracy sterownika mogłyby zaburzać działanie aplikacji i w efekcie doprowadzić do awarii sterowanego systemu.

Rys. 4

Rys. 4