FPC1000 od Rohde & Schwarz – prosty analizator widma o dużych możliwościach

Firma Rohde & Schwarz wprowadziła przyrząd R&S FPC1000 – analizator widma z dolnej półki cenowej, który jednak wyróżnia się wysoką jakością i innowacyjnymi cechami. Ma on wysokie parametry RF, duży i jak na tę klasę wysokiej rozdzielczości wyświetlacz, a także zintegrowany moduł Wi-Fi pozwalający na zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych. Ponadto za pomocą wprowadzanych kodów można rozszerzyć jego funkcjonalność.

Wysoka jakość i innowacyjne rozwiązania nie muszą oznaczać wysokich kosztów. Analizator widma R&S FPC1000 firmy Rohde & Schwarz zapewnia korzystne parametry w przystępnej cenie. Przyrząd został zaprojektowany w Niemczech w takim samym standardzie, jak wysokiej klasy systemy Rohde & Schwarz. Zapewnia on odpowiednią jakość sygnałów RF i wykorzystuje przyszłościowe rozwiązania, zapewniając możliwość ulepszenia oprogramowania. Analizator R&S FPC1000 ma największy w tej klasie wyświetlacz wysokiej rozdzielczości. Zapewnia także możliwość kontroli zdalnej za pomocą aplikacji mobilnych lub komputera PC. Dzięki temu jest bardzo przydatny w podstawowych badaniach, produkcji, serwisowaniu oraz w edukacji – jeśli tylko zachodzi potrzeba analizy widmowej.

Zabezpieczenie inwestycji

Podstawowy model R&S FPC1000 pracuje w zakresie częstotliwości od 5 kHz do 1 GHz, który można rozszerzyć do 2 lub 3 GHz dzięki ulepszeniom oprogramowania. Jest to nowe rozwiązanie w  tej klasie przyrządów. Ulepszenia można nabyć w miarę potrzeb – są aktywowane natychmiast po wprowadzeniu kodu. Nie ma przy tym potrzeby powtórnej kalibracji.

Wysokie parametry RF

Najważniejszym parametrem podczas pomiaru bardzo słabych sygnałów jest wysoka czułość. Przyrząd R&S FPC1000 zapewnia niski poziom szumów -150 dBm, który można zwiększyć do -165 dBm za pomocą opcjonalnego przedwzmacniacza aktywowanego kodem. Maksymalna moc wejściowa pozwala na pomiar sygnałów radiowych na poziomie +30 dBm (1 W), co stanowi moc 10 razy większą w stosunku do typowych tanich analizatorów widma. Połączenie niskiego poziomu szumów i wysokiej maksymalnej mocy wyjściowej zapewnia wyjątkowo duży zakres dynamiczny.

Wysoka rozdzielczość

R&S FPC1000 zapewnia najwyższą rozdzielczość pomiaru w tej klasie równą 1 Hz. Natomiast wyświetlacz o przekątnej 10,1” w porównaniu do typowych modeli jest o 26% większy i zapewnia 2,6-krotnie większą rozdzielczość. Dzięki wysokiej rozdzielczości pomiaru i wyświetlacza możliwa jest obserwacja sygnału z dużą szczegółowością.

Łatwa kontrola

Funkcje kontroli wirtualnej pozwalają na łatwe zdalne sterowanie i wykonywanie pomiarów. Analizator R&S FPC1000 obsługuje opcjonalną łączność Wi-Fi jako dodatek do standardowego Ethernetu. Aplikacje R&S InstrumentView dla systemu Windows oraz aplikacja R&S MobileView dla systemów iOS i Android pozwalają na wykonywanie pomiarów w dowolnych warunkach.

Firma Rohde & Schwarz zaprezentowała przyrząd R&S FPC1000 po raz pierwszy podczas międzynarodowych targów Embedded World 2017 w Norymberdze dniach 14-16 marca 2017. Jest on już dostępny w sprzedaży u Rohde & Schwarz i u wybranych partnerów dystrybucji. Szczegółowe informacje znajdują na stronie produktu.

Cena wyjściowa za model FPC100 na pasmo 5kHz-1GHz wynosi tylko 1530 Eur.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze