Pierwszy i jedyny czujnik gazu na tlenku metalu zapewniający stabilność długookresową

Firma Sensirion AG zaprezentuje pierwszy na świecie czujnik gazu wykorzystujący tlenek metalu, który zapewnia długookresową stabilność. Nastąpi to podczas targów Sensor+Test 2017 w Norymberdze w dniach 30 maja – 1 czerwca.

Czujnik gazu SGP jest oparty na stworzonej przez Sensirion platformie typu multi-pixel, która integruje cztery elementy wykrywające gaz w małej obudowie DFN o wymiarach 2,45 x 2,45 x 0,9 mm. Układy są w pełni skalibrowane i dostarczają sygnał wyjściowy informujący o jakości powietrza. Połączenie wyjątkowej stabilności długoterminowej i technologii multi-pixel daje nowe możliwości monitorowania stanu otoczenia w inteligentnych mieszkaniach, sprzętach domowych oraz rozwiązaniach typu Internet Przedmiotów. Dzięki unikalnym właściwościom SGP pozwala również na wykorzystanie czujnika gazu opartego na tlenku metalu w urządzeniach przenośnych.

Typowe czujniki gazu wykorzystujące tlenek metalu mają problem z utrzymaniem stabilności długoterminowej – mogą gwałtownie utracić czułość i wydłużyć czas reakcji. To pogorszenie parametrów wynika z nieodwracalnego zanieczyszczenia przez pewne związki chemiczne, które występują powszechnie w codziennym środowisku – są stosowane w produktach konsumenckich oraz w miejscach produkcji.

Autorska technologia Sensirion oparta na tlenku metalu i rozwiązaniu multi-pixel zapewnia SGP wysoką odporność na te zanieczyszczenia, co pozwala osiągnąć wysoką stabilność długoterminową i dokładność. Dzięki temu SGP jest pierwszym dostępnym czujnikiem gazu opartym na tlenku metalu dostępnym na rynku, który zapewnia taki poziom niezawodności.

Nowe czujniki gazu o wysokiej stabilności temperaturowej oraz ich zastosowania będzie można zobaczyć podczas targów Sensor+Test 2017 na stoisku Sensirion nr 316 w hali 1.

Informacje o innych czujnikach warunków środowiska w ofercie Sensirion można znaleźć na stronie www.sensirion.com/environmental-sensors.

O autorze