[PRZYKŁAD] Obsługa KAmodLPS25HB za pomocą minikomputera Orange Pi Zero

W projekcie wykorzystywany jest także moduł KAmodLPS25HB. Działa on w oparciu o sensor ciśnienia bezwzględnego LPS25HB, który cechuje się m.in. szerokim zakresem oraz wysoką rozdzielczością pomiaru. Komunikacja z modułem może odbywać się za pośrednictwem magistrali I2C lub SPI, zaś dzięki wbudowanemu stabilizatorowi i translatorowi napięć na liniach SDA oraz SCL, możliwa jest praca modułu przy różnych standardach napięć magistralowych. Komputer Orange Pi Zero posiada wyprowadzone linie zarówno SPI jak i I2C, a więc czujnik można połączyć z komputerem. W projekcie wykorzystany zostanie interfejs I2C. Pełny układ GPIO komputera znajduje się poniżej:

Obie magistrale znajdują się w miejscu gdzie fabrycznie żadne złącza nie są przylutowane. Należy więc przylutować w tym miejscu złącze goldpin. Można do tego wykorzystać np. taką listwę.

W przykładzie wykorzystano port TWI1 do przesyłania danych. Dodatkowo do pinu VIN podłączono zasilanie o napięciu 3,3 V a do pinu GND masę układu. Pin SDO także połączono z masą. W przypadku korzystania z komunikacji I2C napięcie na tej linii decyduje o najmłodszym bicie adresu czujnika. Gdy pin jest na potencjale masy adres ten będzie równy 0x5C, dla połączenia z zasilaniem adres będzie wynosił 0x5D. Połączenie czujnika z Orange Pi Zero przedstawiono w tabeli.

Pin modułu KAmodLPS25HB Pin Orange Pi Zero
+VIN 3.3 V
 GND GND
 SDA TWI1-SDA/PA19
 SCL TWI1-SCK/PA18
 SDO GND

Poniższe zdjęcie przedstawia zmontowany układ:

Do pobrania

O autorze