Segger przedstawia technologię IP-over-USB

Firma Segger przedstawia nową technologię IP-over-USB. Pozwala ona przeglądarce na łatwy dostęp do urządzeń USB przez z dowolnego hosta: Windowsa, Linuxa lub Maca. Komunikując się z wbudowanym serwerem web, można sprawdzić status urządzenia oraz je skonfigurować.

Dzięki technologii IP-over-USB nie ma potrzeby instalowania żadnych sterowników. Wystarczy połączyć się z urządzeniem i wpisać ’http://usb.local/’ w pasku przeglądarki. Elastyczność interfejsu sieciowego może być użyta do konfiguracji lub wymiany danych. Instrukcje, tutoriale, dokumentacja itp. mogą być pobierane z urządzenia przez ten sam interfejs. Dodatkowo, prócz dostępu przez przeglądarkę, dodane mogą zostać inne usługi sieciowe, takie jak dostęp do ftp, telnet oraz własne sposoby komunikacji UDP lub TCP. Technologia IP-over-USB wspiera zarówno protokół IPv4 jak i IPv6. Moza kontrolować wiele urządzeń za pośrednictwem jednego hosta – wtedy są one rozpoznawane przez numer seryjny.

 

 

 

Ta technologia jest użyteczna dla właściwie każdego urządzenia USB. Myśląc np. o słuchawkach Bluetooth można wyświetlić poziom baterii, zmienić ustawienia equalizera czy poziom głośności, itd. Sprawia to, że produkt jest dużo łatwiejszy w użyciu. Innymi przykładami mogę być drukarki, zasilacze UPS, falowniki solarne i ładowarki: zazwyczaj istnieje potrzeba odczytu statusu i kontroli zachowania urządzenia.

„Urządzenia USB wchodzą w nową erę bycia przyjaznym dla użytkownika. Przy użyciu technologii IP-over-USB we współpracy z wbudowanym serwerem, urządzenie może być łatwo dostępne przez dowolny host. Wystarczy wpisać nazwę urządzenia w przeglądarce. Użytkownik może uzyskać dostęp do urządzenia łatwiej niż kiedykolwiek. Bez instalacji, bez sterowników, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Po prostu działa!” mówi Rolf Segger, założyciel firmy Segger.

Paczka testowa obsługująca płytkę SEGGER emPower jest dostępna do ściągnięcia.

Więcej informacji na temat technologii IP-over-USB dostępne na stronie: https://www.segger.com/products/connectivity/emusb-device/add-ons/ip-over-usb/

emUSB-Device

emUSB-Device to stos USB o wysokiej wydajności specjalnie zaprojektowany dla rozwiązań wbudowanych. Może być uruchomiony na dowolnym mikrokontrolerze i jest niezależny od platformy. Elastyczność stosu pozwala na tworzenie projektów mogących używać niemal wszystkich kombinacji dołączonych klas. emUSB-Device dostarcza klas dla: protokolu MTP (Media Transfer Protocol), Pamięci Masowej, CD-ROMu, urządzeń HID, CDC-ACM (komunikacja przez port szeregowy), IP-over-USB, drukarki oraz urządzeń z komunikacją masową (Bulk). emUSB-Device jest w pełni zgodny ze standardem USB.

 

 

Pełna specyfikacja produktu jest dostępna pod adresem: www.segger.com/emusb.html.

   Oficjalnym dystrybutorem produktów marki Segger w Polsce jest Kamami.pl

O autorze